הקונגרס היהודי העולמי חושף היום (ראשון) נתונים של סקר שערך בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה בנושא תופעות הגזענות והאפליה במגרשי הספורט בישראל, ומדובר ללא ספק בנותונים מדאיגים.

מבין הציבור שמגיע למגרשי הספורט, קרוב למחצית (45%) חוו יחס של גזענות או אפליה, או היו עדים ליחס כזה. המספר גבוה בהרבה כשמדובר בציבור הערבי - 84% מהציבור הערבי שמגיע למגרשי הספורט חוו או היו עדים באופן אישי ליחס של גזענות ואפליה במגרשים.

כמו כן, 44% מהציבור מאמין שהרשויות אינן פועלות באופן מספק על מנת להתמודד עם התופעה, בעוד רק 26% מהציבור מאמין כי תופעות של גזענות ואפליה נפוצות במגרשי הספורט יותר מאשר במקומות אחרים בחברה הישראלית.

הקונגרס היהודי העולמי העמיק בשנה האחרונה את פעילותו בתחום המאבק באנטישמיות וגזענות במגרשי הספורט, זאת כחלק משיתוף פעולה רחב היקף עם מועדון הכדורגל האנגלי צ'לסי, “כרטיס אדום לשנאה”, אשר יצא לדרך בשנה שעברה. כחלק מהמיזם המשותף, הוציא לפועל הקונגרס היהודי העולמי מספר פרויקטים בשנה האחרונה למאבק בתופעות הללו, כולל תחרות סטודנטים בין לאומית והפקת סרטים חינוכיים אשר יוקרנו במגרשי הספורט ברחבי העולם. כמו כן, הקונגרס היהודי העולמי יארח בפעם הראשונה במהלך סוף השנה כנס של שרי חינוך וספורט מכל העולם, זאת בנוסף למספר כנסים בינלאומיים כחלק מהמאבק באנטישמיות לבכירים במשרדי החינוך וארגוני הספורט בכל העולם.

מוני ברוש. יגיע לכנס (ליאור מזרחי)מוני ברוש. יגיע לכנס (ליאור מזרחי)

מחרתיים (שלישי) יקיים בישראל הקונגרס היהודי העולמי פאנל בנושא מאבק בגזענות ואנטישמיות בספורט ברחבי העולם, במסגרת אירוע Future Sport Israel, האירוע המוביל לחדשנות טכנולוגית בספורט של מכון הייצוא הישראלי בשיתוף משרד הכלכלה, שיחל השבוע. במהלך האירוע, יגיעו לארץ נציגים בכירים מהליגות המובילות בעולם, הקבוצות, רשתות טלוויזיה וארגוני ספורט מגוונים במטרה להיחשף לחדשנות הישראלית בעולם הספורט, ובפאנל, שייערך בפניהם, ישתתפו יו"ר איגוד הג'ודו בישראל משה פונטי, מנכ"ל בית"ר ירושלים מוני ברוש ומנהלת אגף השיווק בהתאחדות הכדורגל בישראל רונית גלסמן.

נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר: "בשנים האחרונות תופעות השנאה מצאו את דרכן לזרם המרכזי בחברה ועלינו להוקיע אותן באופן מוחלט. עולם הספורט אמור לייצג את ערכי הסובלנות, האחדות וקבלת האחר, ולא הסתה ושנאה. לצערנו, כפי שאנו רואים בסקר, מדינת ישראל איננה יוצאת דופן ותופעות הגזענות והאפליה נמצאות גם כאן בעלייה. בשנה האחרונה הקונגרס היהודי העולמי שם לעצמו כמטרה את המאבק בתופעות אלה ואנו קוראים לקבוצות ספורט נוספות לחבור אלינו על מנת למגר את השנאה במגרשי הספורט".

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר: "הקונגרס היהודי העולמי, כארגון המייצג של כלל הקהילות היהודיות ברחבי העולם, לקח על עצמו את המשימה הקריטית הזו והכריז על מאבק בתופעות השנאה בספורט, החל מאנטישמיות ועד לגזענות ואפליה. איננו מבדלים את מדינת ישראל משאר המדינות בעולם ולכן החלטנו להעמיק את הפעילות שלנו גם למגרשי הספורט בישראל”.