רגע לפני שיצאתי ללז ארק, כמו כול גולש, התחלתי לחקור ולבדוק. ניגשתי די סקפטי. השם של מרחב הסקי paradiski, אמרתי לעצמי, נשמע כמו עוד גימיק שיווקי.

מה כבר יכול להיות שונה במדבריות השלג באלפים הצרפתיים? מה מחכה ומה שונה בגן העדן הזה? בנוסף, יש לי חיבה די עזה לאוסטריה. בקיצור, סקפטי.  טעיתי. נקודה. שמח שטעיתי.

לז ארק מחולקת לשלוש עיירות מרכזיות, האחת בגובה 1800 מטר, השניה ב 1950 והשלישית בגובה 2000, כאשר בין שתי האחרונות אף מחבר רכבל שמאפשר לעבור בין העיירות גם מחוץ לשעות הגלישה.

ביקרתי בשלושתן, חד משמעית המלצתי היא ללון ב 1950. היא זו ששבתה את ליבי בזכות יופיה והנגישות שלה והפכה את מתחם ה paradiski לכזה.

הרחובות ב-1950 כמובן מכוסים שלג ולא ניתן לעבור בהם עם מכונית, אבל כמובן שזה היופי כי הרחובות מספיק רחבים לגלוש ביניהם. טיפ קטן: אם אתם אוכלים בחוץ בערב ולא במסגרת האירוח שלכם, השתדלו להזמין מקום מראש, רוב המסעדות מלאות בשעות השיא.

לז ארק ומתחם ה paradiski שכולל בפנים גם את האתר השכן – לה פלאן - בהחלט ראויים לשבחים. הסיבה העיקרית היא שיש בו הכול מהכול. יש בו גלישה בין עצים, דבר שלא אופייני לאתרים גבוהים בצרפת, העיירות עצמן בעלות קסם אלפיני, הרבה בנייה מעץ ונופים משגעים, מסלולים ארוכים וכן, גם מדבריות שלג עשירות באוף פיסט.

אם אתם בעניין של השוואת קילומטרים, אז יש פה כמות ולא קטנה, בעצם 425 ק"מ. וזה המון! אני לא מחפש בדרך כלל כמות של קילומטרים, אבל האיכות והמגוון זה מפגש פסגה בין אתרי הסקי של איטליה, צרפת ואוסטריה. שני דברים שאסור לפספס: הראשון, טיפוס לקרחון ה Aguille Roug ואז איבוד גובה של 2000 מטר בגלישה שכולל בתוכו מסלולים שחורים, אדומים, בין עצים וכול טוב. השני, אזור Peisey-Vallandry שמאופיין במסלולים רחבים, אך מיוערים, מה שמקנה גלישה נעימה יותר (פחות רוח). מאזור זה תוכלו גם לעבור ללה פלאן עם גונדולה מפלצתית אשר יכולה לשאת עד 200 גולשים בו זמנית לאורך שלושה ק"מ ובגובה 380 מטר.

אטרקציה חדשה נוספת שעברה שדרוג השנה היא ה mille 8 la luge. אזור שכולל בתוכו מסלול ייעודי למזחלות שלג, מתחם ספא ומסעדה. נחמד להעביר שם אחר הצהריים, במיוחד אם אתם עם ילדים. חידוש נוסף הוא הסקי פס – YUGE שזה בערך הוויז של הגלישה. הסקי פס מחובר לאפליקציה שמעבר כמובן לנתוני הגלישה שלך, מדווח על עומסים במסלולים או בתורים, אפשרות לעקוב אחרי מיקומם של החברים או הילדים, מזג האוויר בזמן אמת שמשתנה לעיתים בין כל פסגה ופסגה וללמוד ולהמליץ על המסלולים הרלוונטים אלייך על פי רמת הגלישה של היום לפני.

לז ארק במרחק נהיגה לא ארוך (בין שעתיים לשלוש) מג'נבה או גרנובל. המלצה חמה: אם מזדמן לכם אז עצרו באחת החנויות של decathlon. הקרובה ביותר היא ב Albertville. רשת הדיסקאונט של כל מוצרי הספורט האפשריים, אם חסרים לכם בגדים תרמיים, גרביים וכדומה זה המקום המושלם להצטייד במחירים סופר זולים. 

הכתבה נכתבה בשיתוף SkiDeal