קיץ מרתק צפוי לנבחרת העתודה. בעוד פחות מחודש, ב-13 ביולי, תיפתח בתל אביב אליפות אירופה עד גיל 20. הנבחרת של אריאל בית הלחמי, שזכתה במקום הראשון בשנה שעברה, תגיע הפעם במטרה לשמור על מדליית הזהב, כשתתמודד מול 15 הנבחרות הטובות ביותר ביבשת. היום (שני) קיימה הנבחרת אימון פתוח לתקשורת באולם קבוצת שלמה, בו היא תקיים את משחקיה, ופיני גרשון העביר מסר ברור בעקבות החלטת משרד התרבות והספורט לתגמל קבוצות שיפתחו את השחקן הישראלי. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
גרשון: ״משלמים למנהלת על ריקודים במחצית״

המנהל המקצועי של נבחרות ישראל, פיני גרשון, אמר: “בשנתיים האחרונות הנבחרת הזו סיימה במקום השני ובמקום הראשון האירופי, אף אחד לא תיכנן את זה אבל הגענו פעמיים לגמר. גם הפעם, אף אחד לא בטוח שזה הולך לקרות שוב. מבחינתי? יש לי מטרה אחת, להישאר בדרג א’ כי אנחנו הולכים לשחק נגד השחקנים הטובים ביותר באירופה. לפעמים בשביל להישאר צריך ניצחון אחד בזמן הנכון ובשביל לעלות אתה יכול לנצח שבעה משמונה משחקים ולא לעלות, אבל זו שיטה שכולם מתמודדים איתה. המטרה שלי היא להישאר בדרג א’ ולעשות את המקסימום כדי לעלות, שאף אחד לא יפנטז על יותר מזה. הרמה באליפות אירופה הזו תהיה רמה מאוד גבוהה, אבל יש לנו מחזור יפה בנוער שיכול לעשות דברים יפים”.

פיני גרשון, שרון אברהמי ואריאל בית הלחמי (חגי מיכאלי)פיני גרשון, שרון אברהמי ואריאל בית הלחמי (חגי מיכאלי)

על ההחלטה של השרה להעביר תקציבים לקבוצות ליגת העל: “אני לא בטוח שהשרה יודעת על זה. אני מקווה מאוד בשבילה שהיא לא יודעת מזה ושמישהו החליט לחלק כסף למקומות לא נכונים על דעת עצמו. רוצים לתת חמישה מיליון שקל למנהלת? שיתנו. המנהלת גם הורידה את מספר הישראלים וגם נותנים להם 5 מיליון שקל, כשאין שם אפילו מנהל מקצועי? אנחנו באיגוד עובדים קשה כדי לפתח את השחקן הישראלי, אנחנו משקיעים ומביאים מאמנים ואנשים מקצוע, עשינו פרויקט בצה”ל שעלה מיליון שקל ועד היום האיגוד מממן את זה כי לא קיבלנו על זה החזרים למרות ההבטחות, אנחנו טסים לאירופה ומממנים אפילו אנשי ביטחון, אבל הכסף הולך לשם? בליגת העל יש היום מקרים של שני מתאזרחים בקבוצה, כך שהישראלים יירדו לליגה הלאומית, ורוצים לתת להם 5 מילון שקל כדי לפתח מתאזרחים שיטוסו למדינות אחרות אחר כך? אנחנו שעובדים קשה ומוציאים הון תועפות לא מקבלים כסף והם כן? שיגידו לי, מי המנהל המקצועי במנהלת? כמה מאמנים יש במנהלת? זה שעושים שם ריקודים במחצית זה יפה, אבל לשם הולך הכסף? זה כמו לתת 5 מיליון שקל לכולל שאין בו תלמידים. אם השרה יודעת מזה? זו בדיחה עצובה”.

יותם חנוכי, דני אבדיה וים מדר (חגי מיכאלי)יותם חנוכי, דני אבדיה וים מדר (חגי מיכאלי)

“האיגוד מייצר שחקנים לכדורסל הישראלי. ייצרנו יותר שחקנים לליגת העל ולליגה לאומית, שזה תפקידנו. אנחנו עוזרים לכדורסלן לשחק טוב יותר. אליצור נתניה ואליצור יבנה יש להן נוער טוב, בכפר סבא יש אלפיים ילדים שמשחקים כדורסל, גם ברעננה. כל אלה מהלאומית. מאיפה הם יביאו כסף כדי לגדל את הנוער? מועדונים שרוצים לעמוד בסטנדרטים גבוהים עם מעטפת ומאמנים ברמה גבוהה צריכים את הכסף הזה. מה הם יגידו? סוגרים את הבאסטה? יש 20 אלף ילדים שמשחקים כדורסל ולא רשומים באיגוד, בילדים האלה האגודות מטפלות ואנחנו עוזרים להם לשפר אותם. והכסף? הולך לאירועים. אם המנהלת קיבלה רק זיכיון מאיגוד הכדורסל לנהל את ליגת העל, לא קיבלו לנהל את כל הענף בארץ. אנחנו מוציאים ים של כסף ובסוף המדינה נותנת כסף שהולך למופעי ראווה. אם זה נכון? כנראה שלא יהיה פה כדורסל בשנים הבאות”.

דני אבדיה (חגי מיכאלי)דני אבדיה (חגי מיכאלי)

האיכות של שחקני נבחרת העתודה: “אני מודע לשחקנים האלה. אני מלווה אותם חמש שנים, מגיל 14. נפצע לנו הגבוה הכי טוב בנבחרת גבי צוצשווילי שזו אבידה קשה אבל כשראיתי את הפרצוף של המאמנים אמרתי להם שיהיה טוב יותר. ככה צריך להתייחס לזה. הנבחרת הזו יכולה לשחק כדורסל טוב ולהישאר בדרג א’”.

ההישג מהשנה שעברה: “אם שואלים אותי אם נשמור על ההישג הקודם, לדעתי זה לא יקרה. המטרה שלי היא לייצר שחקנים לליגת העל כמה שיותר. רוב השחקנים פה עברו את נבחרות ישראל”.

תגובת המנהלת: “אנו מברכים את משרד הספורט והשרה על התמיכה בכדורסל הישראלי. כ-40 אחוז מסך השחקנים הפעילים באיגוד משחקים במחלקות הנוער של קבוצות ליגת העל ומהווים את השורשים והלב של הכדורסל הישראלי ולכן, אנחנו לא מבינים מדוע האיגוד מתנגד למתן כסף לקבוצות שיעזור להן להגדיל, לפתח ולשפר את מחלקות הנוער שלהן. הכסף המדובר יעבור במלואו אל הקבוצות, מבלי להשאיר ולו שקל אחד במנהלת וזאת לצורך שיפור וטיפוח השחקנים הישראלים, כך שהיינו מצפים מהאיגוד לתמוך במהלך זה ולמצוא דרך משותפת לעזור לקבוצות ולשחקן הישראלי”.

"רק נציין שהרוב המוחלט של הנבחרת הבוגרת וכ- 70 אחוז משחקני שתי נבחרות העתודה האחרונות גדלו במחלקות הנוער של קבוצות ליגת העל.  בארבע השנים האחרונות (מאז 2015) זומנו לסגל הרחב של הנבחרת הבוגרת 8 מתאזרחים, 7 מהם עדיין משחקים בליגת העל”.

“הנבחרת תהיה מעניינת”

אחרי שני משחקי הכנה ולקראת טורניר הכנה נוסף, המאמן אריאל בית הלחמי אמר: “אני רוצה לראות את אותו הסגנון ולחבר את כולם לשחק באופן קבוצתי, אבל לא בטוח שזה יסתדר כי כל שנתון הוא שונה. מה שכן, אני בטוח שהנבחרת תהיה מעניינת, ביכולות שלה ובאופי של השחקנים. לא צריך לחשוב על ההישג מהשנה שעברה, לא אשים לחץ על השחקנים. המטרה היא לשחק טוב ומי שיראה אותנו יהיה גאה בשחקנים. גם בשנה שעברה הרבה שחקנים היו אלמוניים יחסית ועשו פריצה נהדרת, כך שאני בטוח שגם השחקנים האלה יפרצו”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
שחקני נבחרת העתודה: ״קוראים לקהל לבוא״

הצירוף של דני אבדיה: “עד כה התאמנו את השחקנים לשיטה ולדרך שבה אנחנו רוצים לשחק. אנחנו מכניסים את דני אבדיה לתוך הנבחרת כדי לנצל את היתרונות שלו. גם באליפות הקודמת באו לראות אותו ואני לא חושב שהוא בלחץ. הפוקוס לא צריך להיות רק על דני, יש פה שחקנים נוספים שיצודו את העיניים של הסקאוטים. לא אדבר על מישהו ברמה האישית, כי זו נבחרת שתשחק ביחד כקבוצה וכך אני מתייחס אליה”.

הפציעה של גבי צוצשווילי שקרע רצועות בברך: “הוא מאוד נפגע כי הוא עשה קפיצה משמעותית בשנה האחרונה ומאוד חבל עליו. הפציעה עצמה עדיין יושבת לי בראש, הלב נקרע ואני בטוח שהוא יחזור טוב מאוד מהשיקום. הוא היה חלק מאוד חשוב מהקו הקדמי כי בשנתון הזה חסרים גבוהים. בנבחרת הוכיחה שהיא חזקה גם אחרי שנפצע ושחקנים אחרים יצטרכו למלא את המקום שלו”.

ממשרד התרבות והספורט נמסר: “צר לנו על דבריו המוטעים והמטעים של פיני גרשון, שכנראה כלל לא קרא את מבחן התמיכה או שבחר להתעלם מתכנו ומהבשורות שבצידו, רק בגלל שהדבר לא מנוהל באמצעות מעסיקו, איגוד הכדורסל. חלוקת התמיכה לקבוצות תיעשה אך ורק אם הקבוצות תעמודנה בתנאי סף של מינימום דקות לשחקן הישראלי בוגר מחלקות נוער וכן הן תידרשנה לבנות יחידות אימון מקצועיות למחלקות הנוער שלהן. קבוצות שלא תעמודנה ברף הזה לא תהיינה זכאיות לתמיכה”.

“לכן אנו מתפלאים על ההחלטה של איגוד הכדורסל לפתוח בקמפיין נגד השחקן הישראלי אך ורק בגלל שהוא מתנהל דרך מנהלת הכדורסל, אשר קיבלה את המנדט מאיגוד הכדורסל לנהל את הליגה. מבחן התמיכה הוא חלק מהמלצות "דוח שרעבי" בעקבות הוועדה שהוקמה על ידי שרת התרבות והספורט, חה"כ מירי רגב, בה היו נוכחים גם נציגי האיגוד”. 

“מצופה היה מאיגוד הכדורסל  לברך על מבחן התמיכה, בדיוק כפי שעשתה ההתאחדות לכדורגל, וזאת מתוך ראיית מטרת-העל שהיא פיתוח וקידום השחקנים בוגרי מחלקות הנוער, מטרה שתתרום גם להצלחת נבחרת העתודה והנבחרות הלאומיות שבאחריות האיגוד”.