טורונטו ראפטורס עשתה לפנות בוקר (שבת) צעד ענק בדרך לאליפות ראשונה בהיסטוריה כשניצחה 92:105 את גולדן סטייט בחוץ – ניצחון שני ברצף באורקל ארנה – ועלתה ליתרון 1:3 בסדרת הגמר של ה-NBA, מרחק ניצחון אחד מהאליפות. ביום שלישי לפנות בוקר הסדרה תחזור לטורונטו למשחק מספר 5 ומול ים של אוהדים באדום, הראפטורס ינסו להשלים את המשימה.

כוכב המשחק היה ללא ספק קוואי לנארד, שקלע 36 נקודות, הוריד 12 ריבאונדים והיה פשוט ענק, כמו בכל הסדרה. זה היה המשחק ה-14 בפלייאוף הנוכחי בו לנארד עובר את רף 30 הנקודות והוא השחקן השישי בהיסטוריה של הליגה שמגיע למספר המשחקים המרשים הזה, כשהוא מצטרף לרשימה מרשימה לא פחות שכוללת את מייקל ג’ורדן וקובי בראיינט (שעשו זאת פעמיים) וכן ללברון ג’יימס, אלן אייברסון והאקים אולג’ואן.  

אחרי המשחק נשאל קוואי על היכולת האישית שלו והבהיר: “אני לא משחק כדורסל של גיבורים, אני לא משחק בשביל האוהדים, אני פשוט משחק בשביל לנצח. אני לא פה לנסות לשבור שיאים. אני עושה מה שעוזר לקבוצה שלי לנצח”.

קוואי הבהיר שעדיין יש עבודה: “זה עוד לא נגמר, אז אני לא יכול לומר שאנחנו קבוצה טובה יותר. צריך סבלנות. לא משנה אם אנחנו משחק אחד, שניים, ארבעה מהתואר. זה לא משנה עד שמשיגים את הניצחון הרביעי, לא צריך למהר, צריך להישאר עם סבלנות ונראה מה יהיה. המפתח לניצחון הלילה היה לשחק הגנה, במחצית השנייה התחלנו גם לקלוע, אבל המפתח היה ההגנה שלנו, הרצון שלנו להישאר במשחק והאמונה, לא הורדנו את הראש, ידענו שהזריקות ייכנסו”.

על היכולת החלשה של חבריו לקבוצה במחצית הראשונה: “ידעתי שאנחנו מחמיצים הרבה זריקות אבל ידעתי שזה יחזור. הגעתי לנקודות שלי, זרקתי. ניסיתי להישאר כמה שיותר אגרסיבי, להגיע לזריקות שלי, לזרוק את הכדור. רציתי שהחבר’ה יישארו בקצב ושהם יידעו שאני נותן להם את הכדור. נשארנו בפוקוס על קליי וסטף, ניסינו לדאוג שהם לא ייכנסו לקצב, הם שחקנים גדולים, רצינו לוודא שאנחנו סוגרים אותם הכי טוב שאפשר ואז בצד השני הנעת כדור ולעשות חיתוכים טובים ולהאמין, להישאר עם ביטחון בזריקות שלך.

קוואי נגד העולם (רויטרס)קוואי נגד העולם (רויטרס)

קייל לאורי אמר בסיום: “קוואי הוא באמת חלק ענק מהקבוצה שלנו, קבוצה של מקצוענים שממשיכים לעבוד ולעבוד חזק, גם אלה שלא משחקים. זה עדות טובה לקבוצה שלנו ולהתנהגות שיש לנו. קוואי הביא הרבה מזה”.

על איבקה הוא אמר: “הוא הכי טוב שהוא אפקטיבי הגנתית, הקליעות מגיעות עם זה. אבל כשהוא הכי טוב שלו הוא בהגנה וכשהוא מביא את הקשיחות הזאת, קשה לעצור אותו בשני צדי המגרש. זה נותן הרבה כשהוא יכול לעשות את זה”.

סרג’ איבקה עצמו אמר: “ניסיתי פשוט לשחק כדורסל, ליצור מרחב. אנחנו עובדים קשה, מאמינים בעצמנו, מאמינים בקשיחות שלנו. אנחנו טובים יותר ויותר כל סיבוב, ועכשיו אנחנו פה. כמו שקייל אמר, אנחנו תמיד מנסים להיות מוכנים, כשמשחקים דקה אחת אתה בא יום הבא ומתאמן. כל לילה רואים מישהו אחר בולט כי אנחנו תמיד מנסים להיות מוכנים”.

איבקה חוגג, קרי מאוכזב (רויטרס)איבקה חוגג, קרי מאוכזב (רויטרס)

בצד המפסיד, גם סטף קרי התייחס לקוואי: “הוא שיחק מדהים, הוא קלע כל זריקה גדולה, ברבע השלישי הוא לקח את ההובלה ושמר על זה. שיחקנו די טוב במשך 26 דקות ואז הוא לקח את המשחק על הכתפיים. הם נתנו משחק גדול, כל הקבוצה ולא רק קוואי, אנחנו חייבים לעשות משהו בקשר לזה אם אנחנו רוצים להאריך את הסדרה ולחזור לאורקל ארנה”.

על זה שהם כבר ראו חזרה מפיגור 3:1 אמר סטף: “זה לא נגמר. זו לא הרגשה טובה כרגע, אבל היינו בשני הצדדים, זו הזדמנות עבורנו להפוך את כל הדבר הזה על הראש. צריך לעשות את זה משחק אחר משחק. זה נשמע קלישאה אבל זו הדרך היחידה לחזור לסדרה – לתת כל מה שיש לנו ב-48 הדקות במשחק 5. בחדר ההלבשה דיברנו על אמונה, כולם מאמינים שאנחנו יכולים לעשות את זה. אנחנו יכולים לקחת מהחוויות האלה שעברנו ולראות מה קורה. אף אחד לא ירחם עלינו, זה פשוט עניין של אם אנחנו יכולים לעשות את זה. ואנחנו נשאיר הכל על המגרש ביום שלישי”.

“הייתי אגרסיבי כל הסדרה ולקחת מרחב ממני ומקליי. החטאתי כמה זריקות שאני בד”כ עושה, בעיקר מהשלוש, אבל בסך הכל היו לי מבטין טובים. אני בטוח שהם היו קצת יותר מפוקסים על שנינו בהתחשב במשחק מספר 3. נסתכל על הסרט, אראה איך אני יכול לקבל החלטות טובות יותר ואעשה התאמות למשחק 5”.

קליי תומפסון התייחס לפציעה: “היא לא השפיעה עליי. זה הגמר, זו עונה ארוכה, שיחקת יותר מ-100 משחקים, אתה הולך להיות כאוב, אבל אתה צריך לחפור עמוק כי אף אחד לא ירחם עליך. אתה צריך לעלות לשם ולתת את כל מה שאתה יכול. הם קבוצה מעולה, הם בסדרת הגמר, כולם שם יודעים את התפקיד שלהם, יש שם הרבה ניסיון, חברה שכבר היו פה, נקווה שבמשחק 5 יהיו לנו יותר ריצות והם לא יוכלו לסגור את הפער, אבל זה כדורסל וצריך לתת להם קרדיט”.

קליי תומפסון מאוכזב (רויטרס)קליי תומפסון מאוכזב (רויטרס)

דריימונד גרין הוסיף: “יש לנו גאווה, אמונה במה שאנחנו מסוגלים לעשות. אנחנו צריכים לנצח משחק אחד ולבנות על זה. הייתי בצד הלא נכון של 3:1 לפני כן, אז למה לא לעשות את ההיסטוריה שלנו?”

“הם תפסו קצב במחצית השנייה וכשקבוצה כזו תופסת קצב, קשה להוציא אותם ממנו. הרוטציה שלנו הייתה טובה יותר מהמשחק הקודם וגם הנעת הכדור, אבל עדיין צריך להשתפר. מנסים לגרום לקוואי לקחת זריקות קשות, אבל הוא עושה הכל וצריך לתת לו קרדיט. וכל משחק זה מישהו אחר – דני גרין במשחק 3, הוצאנו אותו לגמרי מהמשחק ועכשיו סרג’. פספסנו בכיסוי שלנו עליו. אבל אנחנו צריכים לנצח משחק אחד, ברגע שנעשה את זה, התחלנו ונמשיך”.

ומה יהיה בהמשך?: “אנחנו מקווים שדוראנט יחזור כל הסדרה. זה לא ישנה עכשיו. כמובן שאנחנו מקווים שהוא יחזור אבל אנחנו לא מקבלים את ההחלטות. הגוף שלו יחליט אם הוא יכול לחזור. צריך להשאיר את החבר’ה עם הראש למעלה ולשמור על האמונה. ניצחנו 3 משחקים ברצף בעבר, כדי לעשות את זה אנחנו פשוט צריכים לעשות את זה. צריך להגיד לחברה לא להיכנס לדיכאון, לא לראות טלוויזיה, ואם ניכשל, נחייה עם התוצאה”.