נציגי הליגות השונות באירופה קיימו אתמול (רביעי) פגישה במסגרת יול"ב ולאחר מכן פגישה עם אנשי היורוליג והנשיא ג'ורדי ברתומאו. במהלך הפגישה ביול"ב, שמואל פרנקל, יו"ר המנהלת, דיבר בין היתר על מצב בו היורוליג לא מתחשב בליגות המקומיות וכי יש לו “השפעות הרסניות”.

פרנקל אמר: “בפגישה החשובה הזאת, אני חושב שאנחנו מחויבים לדבר ולדון בעתיד של הכדורסל האירופי. במהלך השנים האחרונות היורוליג הפכה לליגה פרטית, סגורה, מועדון של 11 קבוצות שחתמו על חוזה לעשר שנים עם אופציה לעשר נוספות. כל קבוצה מתוך ה-11 יכולה להישאר ביורוליג ל-20 שנה, אפילו אם היא בתחתית הליגה המקומית שלה, אפילו אם היא ירדה ליגה”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
ספרופולוס: עדיין מוקדם לדבר על העפלה

“הבעיה העיקרית וההרסנית של הכדורסל האירופי, היא שהיורוליג, ללא שום התחשבות בליגות המקומיות, הגדילה את מספר המשחקים מ-16, כפי שהיה לפני שמונה שנים, ל-34 בעונה הבאה. יותר מכפול בשמונה שנים”.

“בכנות, אני לא מבין את המנהלים של היורוליג, שיכולים לראות את ההשפעות ההרסניות של הגדלת המפעל, והחליטו שבעונה הבאה הם יוסיפו שתי קבוצות נוספות – מה שאומר שקבוצות היורוליג ישחקו שלושה משחקים בשבוע למשך 11 שבועות. התחושה שלנו היא שהמטרה שלהם היא להגדיל את היורוליג עוד ועוד, עד שבסופו של דבר היא תהפוך לליגה סגורה שהקבוצות בה יחדלו מלשחק בליגות המקומיות”.

שמואל פרנקל (נעם מורנו)שמואל פרנקל (נעם מורנו)

“בשנים האחרונות ראינו זינוק משמעותי בפציעות של שחקנים. שמענו על תלונות של מאמנים ושחקנים על העול הכבד ועומס המשחקים והטיסות. אנחנו רואים כיצד הרבה שחקנים יוצאים מן הכלל, מעדיפים לשחק בליגה הסינית, שם לוח הזמנים הרבה יותר קצר ונוח מאשר לוח המשחקים המטורף של היורוליג”.

בפגישה של יול"ב עצמה, העלו בפני הליגות הצעה של ג'ורדי ברתומאו לקנות את 25% שמחזיקות הליגות ביורוליג. היול”ב ונציגי הקבוצות דחו את ההצעה. לאחר מכן, התקיימה ישיבה שכבר הייתה מתוחה עם אנשי היורוליג בראשות ברתומאו.

במהלך הישיבה בה נטלו חלק פרנקל והמנכ"ל של המנהלת, עדלי מרכוס, העלה פרנקל את העומס הבלתי אפשרי שיהיה על השחקנים השונים בעונה הבאה, בגלל הגדלת היורוליג ל-18 קבוצות בעונה הבאה עם משחקי הנבחרות, יהיו שחקנים שישחקו בעונה הבאה למעלה מ-100 משחקים ואף יותר.

ג’ורדי ברתומאו (חגי מיכאלי)ג’ורדי ברתומאו (חגי מיכאלי)

ברתומאו הבטיח כי היורוליג לא תגדל יותר מעבר ל-18 הקבוצות. לגבי האיום של קבוצות באיטליה וספרד לעזוב את הליגות המקומיות, כאשר כל הזמן גם במכבי תל אביב איימה לעשות זאת, הנשיא היה חד משמעי עם מסר כי: "קבוצות שלא תשחקנה בליגות השונות, לא יהיו ביורוליג". ברתומאו אמר כי התקנון של היורוליג לא מאפשר לקבוצות שלא משחקות בליגה להשתתף באירופה.

כמו כן, הבטיחו ביול”ב כי קבוצות שמשחקות בליגות השונות לא תוכלנה לשחק במפעל נוסף, כך כזכור רצו לעשות במכבי ת"א שאיימו לעזוב את הליגה המקומית. למשל, אם ברצלונה תרצה להשתתף בליגת ה-VTB, היא לא תוכל לעשות זאת. כמו כן עלו הטענות על חוסר ההסכמות שיש בין פיב"א ליורוליג לגבי מועדי המשחקים. ברתומאו הבטיח לליגות לקיים עוד פגישה מסודרת כדי ללבן בה את כל הטענות שיש לליגות על התנהלות היורוליג ולראות מה אפשר לעשות בנדון.