שש שנים חיכה אמארה סטודמאייר לרגע הזה שיוכל לקבל את האזרחות הישראלית לה חיכה כל כך הרבה זמן והיום (רביעי), רגע לפני שינסה לעלות לשלב רבע הגמר בליגת האלופות של פיב”א, קיבל הסנטר האגדי את מבוקשו והפך לאזרח ישראלי מן המניין. בראיון מיוחד ל-ONE וראשון כ”יהושפט”, כך נקרא סטודמאייר על ידי רבו, מספר על אחד הרגעים המרגשים בחייו.

בשנת 2013 החל סטודמאייר את הקשר הרשמי שלו עם הפועל ירושלים כשהפך לחלק מבעלי הקבוצה ביחד עם הבעלים דאז, אורי אלון, לאחר שהרגיש מחויבות עקב הקשרים היהודיים שגילה מצד אמו ובשל כך גם למד תודה לאורך השנים. הקשר התהדק עם הגעתו של כוכב ה-NBA לישראל, כשהפעם החליט לחתום כשחקן בקבוצה בה החזיק מניות ורשם עונה מדהימה עימה עם ההגעה לשלב חצי גמר היורוקאפ וכמו כן זכייה באליפות המדינה.

אמארה סטודמאייר חוגג אליפות (איציק בלניצקי)אמארה סטודמאייר חוגג אליפות (איציק בלניצקי)

שנה לאחר מכן החליט סטודמאייר לפרוש מכדורסל אך לבסוף חזר בו והראה סימנים על רצונו לשוב למדי ירושלים שעברה עונה לא פשוטה בלעדיו. הסנטר המעוטר חזר בתרועות שמחה בקיץ והחזיר את החיוך לאוהדים בבירה כשנראה בכושר משכנע מאוד בגילו המתקדם. ״זה מצוין להיות כאן בפעם השנייה. את זמני החופשי אני מנצל בשביל ללמוד וזה לוקח חלק גדול מהזמן החופשי שלי אבל חוץ מזה המשחק עבורי הוא אותו הדבר, אני עדיין מתאמן בעוצמה כמו תמיד, מנסה לשפר את המשחק שלי אפילו בשלב היותר מאוחר בקריירה”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
אמארה סטודמאייר מקבל אזרחות

“מבחינה ספורטיבית כלום לא השתנה עבורי אך רק לימודי התורה שהתעצמו ואני נהנה מזה. היום שלי מתחיל בתשע בבוקר בישיבה עד איזור ארבע וחצי בצהריים, משם ממשיך לביתי לכמה דקות ולאחר מכן נפגש עם מאמן הכושר רוברטו להרים משקולות אחרי אימון ואז חוזר הביתה ונפגש עם חברים מידי פעם ומדברים על היום שהיה".

איך זה מרגיש שמכירים בך בתור אזרח ישראלי, אחרי שחיכית לזה כל כך הרבה זמן?
״זה מרגיש נהדר, היום אני מנסה לאורך היום להבין איך אני מרגיש ועוד לא הגעתי להבנה סופית. זה יום מאוד מרגש עבורי ואני מנסה לספוג את זה כרגע.״

אריה דרעי ואמארה סטודמאייר (עמית קרקו) (מערכת ONE)אריה דרעי ואמארה סטודמאייר (עמית קרקו) (מערכת ONE)

ספר לנו מה עבר עליך אתמול בלילה. מי בישר לך על כך, ולמי סיפרת ראשון?
״גיא הראל התקשר אלי ואמר לי על החדשות הנהדרות, לרגע חשבתי שהוא צוחק עלי. אני יודע כמה קשה הוא עבד כדי לסיים עם התהליך הזה וידעתי שהוא לא צוחק. התקשרתי דבר ראשון למשפחה במיאמי, אמרתי לילדים על החדשות.״

איך אתה מעדיף שנקרא לך מעכשיו, אמרה או יהושפט?
״יהושפט זה תמיד השם שאני בוחר, אבל אמארה זה השם שאמי נתנה לי אז כל אחד מהם הוא בסדר.״

אתה יכול לדמיין איך זה ירגיש לזכות באליפות הראשונה שלך כשחקן ישראלי?
“לא יצא לי לחשוב על לזכות באליפות כישראלי אבל אני מתרגש לשחק בליגת ווינר כישראלי, זאת ברכה, עבדתי בשנים האחרונות על למידת התורה ועכשיו לקבל את האזרחות אני מאוד מעריך את כל זה.״

אמארה סטודמאייר (עמית קרקו) (מערכת ONE)אמארה סטודמאייר (עמית קרקו) (מערכת ONE)

אני יודע ששיחקת בנבחרת ארצות הברית, אבל האם יש לך כוונה לשחק בנבחרת ישראל אם ימצאו דרך לאפשר זאת?
“זאת אפשרות ללא ספק, כשהזמן יגיע והרעיון לשחק בנבחרת יעלה אז אני בטוח שנצליח לארגן משהו בעניין, זוהי אחת המטרות שלי לייצג את מדינת ישראל בשלב בינלאומי ונראה אם החלום הזה יתגשם.״

אתה תמשיך לחיות בישראל גם אחרי שתפרוש מכדורסל? ומה לגבי הילדים שלך שגרים בארצות הברית?
״ישראל תמיד תהיה בית עבורי גם אחרי שאפרוש מהמשחק, לגבי הילדים הם אוהבים את ישראל כמוני וזה בוודאות, אז אנחנו נראה מה העתיד צופן לנו.״

אני בטוח שהביקור הזה היה יותר משמח מהביקורים האחרונים שלך בלשכת השר.
״היה לי את כל הביטחון בעולם בשר בפנים שהוא יעשה את ההחלטה הנכונה ביותר עבור מדינת ישראל אז לקחתי את הזמן להיות מאוד סבלני בהכל, ובסופו של עניין זה עבד מושלם עבורי.״

אריה דרעי, אמארה סטודמאייר ותעודת הזהות (עמית קרקו) (מערכת ONE)אריה דרעי, אמארה סטודמאייר ותעודת הזהות (עמית קרקו) (מערכת ONE)

שחקני NBA רואים את ישראל באופן שונה בעקבות המעבר לפה?
”יש כאלה שמצפים לבוא לבקר כאן לעומת לפני כן שהם היו סקפטיים. זה שהם רואים אותי חי כאן בנוחות גורם לסקרנות מצידם לבוא לבקר פה".

סטודמאייר במדי ניו יורק ניקס (רויטרס)סטודמאייר במדי ניו יורק ניקס (רויטרס)

מה אתה חושב על היחסים בין ישראל לארצות הברית תחת דונלד טראמפ?
“להגיד את האמת אני לא יודע, אני לא נכנס לענייני הפוליטיקה כי אני מרוכז בכדורסל ובתורה. להיות חבר כנסת יום אחד כאזרח ישראל? אני בכלל לא חושב על האופציה הזאת, זה לא משהו שמענייו אותי".

אתה רואה הרבה דברים שונים בין המפעלים, היורוקאפ וליגת האלופות?
“אין הרבה הבדלים, שתי הליגות מאוד תחרותיות ויש הרבה דמיון ביניהן אבל לא חושב שיש שוני כל כך גדול ביניהן, למעשה אני חושב שהרמה דיי שווה. אולי השוני מבחינתנו הוא אנחנו פשוט קבוצה מאוד טובה, אנחנו שולטים לא רק במפעל האירופי אלא גם משחקים מאוד טוב בישראל. בשנה הראשונה שלי היינו בינוניים בשתי החזיתות וכשהגיע הפלייאוף הרמנו את הרמה. אני חושב שהקבוצה הזאת היא יותר בנויה לנצח מאשר שהיינו לפני כשנתיים אז בגלל זה רואים אותנו דומיננטיים במפעלים השונים".

לאחר הזכייה בגביע המדינה, אתה חושב שניתן לסיים את העונה הזאת עם שני תארים נוספים?
”בעזרת השם, אם הקבוצה תמשיך לשחק בצורה טובה ונמשיך להיות מרוכזים אז יש סיכוי שנסיים בעונה מאוד מוצלחת. בתקווה שאם נמשיך לשחק בצורה משכנעת כמו עד כה נסיים עם תארים נוספים, נגדל כאנשים וגם כקבוצה".

סטודמאייר (אורן בן חקון)סטודמאייר (אורן בן חקון)

נראה שיש לך קשר טוב עם ההנהלה והצוות.
“ההנהלה נהדרת, חומסקי עושה עבודה פנומנלית עם הקבוצה והשחקנים נהנים פה. המועדון רץ ברמה הגבוהה ביותר ואני רואה את השיפור שהמועדון עבר מהעונה הראשונה שלי כאן, זה פשוט נפלא לראות".

מה קרה בינם לבין הקהל אחרי המשחק עם מכבי?
״ראיתי כמה אוהדים שרים וגם שמעתי את השיר או את הקריאות האלה בעבר. אני חושב שחומסקי עשה עבודה נהדרת שפנה אליהם ואמר בפניהם שישאירו את זה בחוץ. צריך להסביר להם שלפעמים אנחנו מנצחים וגם מפסידים אבל בואו אנחנו צריך להישאר מכובדים בכל מקרה״.

אתה חושב שביחד איתך ירושלים תנצח את מכבי תל אביב העונה אחרי שהפסידה פעמיים.
״אי אפשר לדעת, מכבי ת”א זה מועדון נפלא עם שחקנים מאוד טובים אז אף פעם לא קל לשחק מולם ואם הייתי משחק יכול להיות שהיה שונה אבל מי יודע אם היינו מנצחים או לא".