רגע לפני צמד המשחקים הקריטיים של נבחרת ישראל בשבוע הבא מול סלובניה ואוסטריה במסגרת מוקדמות יורו 2020, המנהל המקצועי של ההתאחדות לכדורגל, ווילי רוטנשטיינר, התראיין באחד מכלי התקשורת במדינתו אוסטריה, ודיבר על התפקיד אותו הוא מבצע בארץ הקודש וגם על הדרבי האישי שמצפה לו במשחק של הנבחרת מול זו שמייצגת את ארץ הולדתו.

“יהיה מוזר להיפגש עם אוסטריה אבל גם מיוחד”, אמר רוטנשטיינר לקראת המפגש הפיקנטי. “במשך 18 שנה ניסיתי לשפר את הנבחרת האוסטרית כשעבדתי בהתאחדות ועכשיו אני משחק מולה. אין ספק שזה יהיה משחק אמוציונלי עבורי. העובדה שאנחנו פותחים את המשחקים בבית היא יתרון גדול, אולי לא תאמינו לי, אבל אני עדיין לא חושב על המשחק מול אוסטריה כי יש לנו את סלובניה קודם. תחושות נקמה? אני לא חש ככה כלפי ההתאחדות האוסטרית, אני פשוט רוצה לנצח”.  

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
הרצוג: "צריך אימונים כשאין משחקי נבחרת"

לאחר שעסק בחייו האישיים, החל רוטנשטיינר לפרט את מצב הכדורגל הישראלי והנבחרת מראות עיניו: “כשהגעתי חשתי שהאווירה מבחינת הקהל סביב הנבחרת היא שלילית. ברגע שסופגים שער או שניים ישר מוותרים, ככה נתפסה הנבחרת בעיני הקהל. אני חושב שהצלחנו לשנות הרבה מהתפיסה הזאת בזכות הפילוסופיה ועקרונות המשחק שהבאנו. נכון שלא העפלנו לשלב הבא בליגת האומות אבל הקהל העריך את העובדה שראה נבחרת שנלחמת לאורך המשחק כולו”. 

כמה זמן הוא חושב שיצליח להחזיק בתפקיד בישראל? “ל-18 שנה כמו בהתאחדות האוסטרית יהיה לי קשה להגיע. החוזה שלי הוא לשנתיים עם אופציה לשנתיים נוספות וכבר קיבלתי הצעה להאריך אותו עד 2022. אני צריך לחשוב על זה, אני לא רוצה לקבל החלטות פזיזות לפני סוף הקמפיין ב-2020. אם יהיו הצלחות אשאר, במקרה אחר ייתכן ואמשיך לאתגר הבא”. 

וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)

היתרונות של הכדורגל הישראלי על האוסטרי: “חוק הספורט קובע ששחקנים מתחת לגיל 15 לא יהיו קשורים בחוזה עם מועדונים. זה אומר שכל שחקן מתחת לגיל 15 יכול להחליט איפה הוא יחל לבנות את הקריירה שלו, במועדון זה או אחר או אולי במרכז אימונים למשל”.

מה תהיה הצלחה עבורו בקמפיין הקרוב: “אנחנו כנבחרת ישראל לא יכולים לבוא ולהגיד שנדיח נבחרות כמו פולין ואוסטריה. לכן אני לא מגדיר את המטרות שלי לפי האם נעלה או לא ומעדיף להתמקד בהופעה שלנו ובדרך שבה נשחק, מכאן צריך להתחיל והאנשים פה אמרו אחרי קמפיין ליגת האומות שהם מרגישים שמשהו קורה, שיש שינוי”.

נקודות התורפה של הכדורגל הישראלי לעומת האוסטרי: “צריך להתמודד עם שני חסרונות עיקריים כאן. הראשון הוא הצבא. כששחקן בן 19 מחויב לשרת 3 שנים זו מחסום גדול עבור הקריירה. אני רוצה לשאוף לכך שהצבא יבוא יותר לקראת הכישרונות הבולטים בגילאים האלה. מנור סולומון למשל, שהוא כישרון בולט, עבר לשחטאר דונייצק בגיל 19 לאחר שקיבל את ההקלות מהצבא. ככל שיותר שחקנים יעברו לליגות בכירות באירופה בגילאים האלה המצב ישתפר”.

מנור סולומון (טוויטר)מנור סולומון (טוויטר)

לבסוף, התפנה רוטנשטיינר לדבר גם על חייו האישיים בישראל וסיפר: “זו חוויה נהדרת עבורי להגיע לישראל ולחיות פה עם משפחתי. התלבטתי רבות האם לקבל את התפקיד אבל אני שמח שעשיתי זאת בסופו של דבר. לפני שהגעתי לישראל הייתי מעט סקפטי כי כל הזמן שומעים בתקשורת שזה מקום מסוכן מבחינה ביטחונית, אבל אחרי שאני נמצא פה כבר שמונה חודשים אני יכול לומר שזאת מדינה יפהפייה. עבורי כאוסטרי זו פריבילגיה שאני יכול לגור ליד הים”, הוסיף.

המצב הביטחוני והתרבות הישראלית: “אני מרגיש מאוד בטוח פה, זה נכון שיש חשש כשאתה שומע בחדשות על הרקטות שנורות מרצועת עזה, אבל רמת האבטחה בישראל גבוהה מאשר בהרבה מדינו באירופה. בגדול, החלטתי לאמץ את קצב החיים המיוחד פה. למשל, יש את יום השבת שזה היום בו אתה לוקח הפסקה מהחיים ושם את המשפחה במרכז וזה בדיוק מה שאני עושה. אני מנצל את יום שבת כדי לבקר באתרים המיוחדים שיש לישראל להציע, במיוחד מבחינה דתית”.

אהוד אולמרט, וילי רוטנשטיינר ומרקו בלבול (איציק בלניצקי)אהוד אולמרט, וילי רוטנשטיינר ומרקו בלבול (איציק בלניצקי)