טל קרפלס, שרשם עונת שיא מבחינתו בבמה הבכירה של הכדורסל הישראלי, הרשים והיה אולי בדרך לפריצה, הפתיע רבים כאשר בחר לעזוב את הפועל גלבוע/גליל מליגת ווינר סל וממש הדהים כאשר בחר לחתום דווקא בשורות הפועל כפר קאסם מהליגה הארצית, שבונה פרויקט מסקרן במיוחד ועם שאיפה אחת גדולה – להיות הקבוצה הראשונה מהמגזר הערבי בליגה הבכירה.

בריאיון עם ONE, שיתף קרפלס על הסיבות שהובילו אותו לקחת את הצעד הלא צפוי, אחת מהן מפתיעה במיוחד ואחרת קשורה למה שהוא מכנה “פגיעה בשחקן הישראלי”. וגם: השאיפות הגדולות של הקבוצה החדשה שלו, מי מועמד להצטרף לפרויקט המיוחד ועל האיש החזק בקבוצה עאמר נמר, שכבר מראה יכולות ניהול “הדומות לליגת העל”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
אילת בפיינל פור! עם 90:98 מול נס ציונה

קרפלס סיפר ל-ONE: “כשאני ישבתי עם עאמר, הוא אמר לי שתוך ארבע שנים הוא רוצה להיות הקבוצה הראשונה מהמגזר הערבי בליגת העל. הרבה דברים יכולים להשתבש בדרך, אבל זו המטרה הכללית של הקבוצה. מי שראה אותי משחק במהלך הקריירה, יודע כמה אני רעב לנצח ונותן הכל על המגרש. לא הייתי הולך לאף קבוצה שאין לה שאיפות או מטרות ליגה”.

הסיבה שבגינה ירד דווקא לליגה הארצית: “קיבלתי הזדמנות עסקית שמאוד רציתי לקחת ולא יכולתי לשלב עם קריירה בליגת העל, שם יש 8-9 אימונים בשבוע, בארצית זה פחות, אז זה פותח לי המון זמן לעוד דברים אחרים שמאוד מעניינים אותי. אבל היו הרבה גורמים שגרמו לי לקחת החלטה כל כך דרמטית. השכר? אני מעדיף לא להכנס כל כך לסכומים, אבל המספרים לא רחוקים, ההבדלים לא שמיים וארץ. זה פחות אמנם ממה שהרווחתי בליגת העל, אבל הזמן שאני משקיע שם, מאפשר לי להכנס להזדמנות העסקית”.

טל קרפלס עם הכדור (איציק בלניצקי)טל קרפלס עם הכדור (איציק בלניצקי)

סיבות נוספות להתרחק מליגת העל: “אני יכול להגיד שאחת הסיבות, שהיא הייתה שולית בהחלטה שלי, אבל היא סיבה וזו החוקים החדשים של ליגת העל. אני חושב שזה מאוד יפגע בשחקן הישראלי, לאו דווקא בדקות, אלא במשמעות שלהם על המגרש ומה שהם יכולים לתת. אני לא מדבר על להפגע בכסף או בדקות, אלא בערך של השחקן הישראלי ומה שהוא יכול לתת על המגרש”. 

הפגיעה בישראלים: “ברגע שיהיו ארבעה זרים בפרקט ורק ישראלי אחד, ההשפעה שלו תהיה שולית. הישראלים רובם רול פליירס, אבל הם יהפכו להיות אפילו פחות משמעותיים. הנקודה היא שהכדור יהיה פחות בידיים של השחקנים הישראלים, פחות ישתפו אותם. מספר מצומצם של ישראלים משפיע על משחק בליגת העל – טל דן, גיא פניני, תמיר בלאט, אבל אפשר לספור אותם לכל היותר על שתי ידיים. נבחרת ישראל והכדורסל הישראלי הולכים למקום לא טוב”.

גיא פניני זורק. דוגמא לישראלי יוצא דופן (רדאד ג'בארה)גיא פניני זורק. דוגמא לישראלי יוצא דופן (רדאד ג'בארה)

לסיום הסביר: “אני לא ירדתי כדי לקבל דקות ולהיות משמעותי, זו ההחלטה העסקית שהעדפתי לשים במקום הראשון ואת הכדורסל במקום השני. שחקנים צעירים וכאלו שמרגישים שהם לא מביאים את עצמם לידי ביטוי ברמות הגבוהות, זה ישתלם להם בטוח, אפיק ההזדמנויות שלהם הרבה יותר רחב”.

דורי אסף, אבי אליהו, שמואל מלכוב וניר כהן, ישחקו בקבוצה מהמגזר בעונה הבאה לצד קרפלס וישלימו סגל אימתני במיוחד וכעת מתבצע חיפוש אחרי שחקן גבוה ושחקן רוטציה נוסף. בגזרת הסנטר, ל-ONE נודע כי עידו קוז’יקרו הוותיק, יבגנו ליוטרין ואיתי קרביוב שעלה עם א.ס רמת השרון לליגה הלאומית מועמדים.

עידו קוז'יקרו (משה חרמון)עידו קוז'יקרו (משה חרמון)

“נמר מתייעץ איתי ועם אבי אליהו ואסף דורי, אבל הסיי הוא אצלו”, הסביר קרפלס על בניית הקבוצה. “כאן זה מועדון פתוח ומדברים על הכל, אני סומך עליו מאוד והוא מתנהל כמו במועדון גדול. תוך שעה אני והוא סגרנו חוזה, אנחנו רוצים לבנות קבוצה טובה ושיהיו דברים יפים, להביא קבוצה ראשונה מהמגזר לליגת העל”.