מלחמת עולם חדשה בדרך בין מנהלת ליגת ווינר סל לאיגוד הכדורסל ומנהלת הליגה הלאומית. היום (רביעי) הודיעה בחגיגיות מנהלת ליגת המשנה כי  “אחרי מאבק ארוך ועיקש זה סופי: 2 עולות מהליגה הלאומית החל מהעונה הבאה!”, בליגה הבכירה עדיין לא ממהרים להסכים עם הקביעה הזו.

בלאומית הודיעו: “מאבקם של ראשי קבוצות הליגה הלאומית נחל הצלחה ולאחר תקופה ארוכה, שהחלה העונה (18/19)  בשביתה, הודיע היום מנכ״ל איגוד הכדורסל כי החל מהעונה הבאה יהיו שתי עולות מהליגה הלאומית לליגת העל. כזכור, דרשו ראשי מנהלת הלאומית תיקצוב ראוי לליגה הלאומית בה משחקים שחקנים ישראלים רבים (רוב שחקני נבחרת העתודה, אלופת אירופה, היו שחקני לאומית) ושינוי השיטה ל-ל 2 עולות ו-2 יורדות בסוף כל עונה. ההחלטה על 2 עולות התקבלה עוד בשנה שעברה והיום הודיע מנכ״ל איגוד הכדורסל על יישום ההחלטה כבר בעונה הקרובה”. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
מכבי חיפה עולה לליגת העל בכדורסל

יו"ר מנהלת הליגה, עוגן יוחננוב, אף אמר כי: ”אנחנו מאושרים על ההישג האדיר הזה, בעיקר עבור השחקנים הישראלים. הליגה הלאומית מהווה את ביתו של הכדורסלן הישראלי ומייצגת אותו נאמנה ולכן זהו הישג לא רק עבור קבוצות הליגה הלאומית אלא עבור עתיד הכדורסלן הישראלי. אני מודה לכל המעורבים שקידמו את המאבק שלנו לאורך השנה, חבריי ראשי קבוצות הלאומית, שרת התרבות והספורט מירי רגב, יו״ר האיגוד עמירם הלוי ומנכ"ל האיגוד יעקב בן שושן“.

אבל כאן העניין מתחיל להסתבך. על אף שהיו”ר של מנהלת ליגת העל שמואל פרנקל קיבל מכתב ממוען  ממנכ”ל האיגוד יעקב בן שושן בו נכתב כי: “הנהלת איגוד הכדורסל החליטה כי בתום עונת המשחקים 2019/20 תעלנה שתי קבוצות מהליגה הלאומית לליגת העל” והעתקים הוצאו ליו”ר האיגוד עמירם הלוי, מנכ”ל המנהלת עדלי מרכוס, כל קבוצות ליגת העל, הלאומית ונפתלי גושן רכז הליגות.

יעקב בן שושן (משה חרמון)יעקב בן שושן (משה חרמון)

יש לשים לב כי חתום על כך המנכ”ל ולא היו”ר עמירם הלוי וכי הוחלט על שתי עולות ולא שתי יורדות, מה שמרמז על הרצון להרחבת הליגה הבכירה. בוועדה של המנהלת כבר דנו על הנושא ולא הסכימו להרחבה שכזו. גורמים בסביבת המנהלת טענו ל-ONE כי: “אם יש תרגיל שרוצים להגדיל את הליגה ל-14 קבוצות, רוצים שקבוצות יוותרו על 5 מיליון שקלים ואין מי שיסכים לדבר שכזה”. בכלל, גם המכתב יצטרך לעבור את אישור דירקטוריון המנהלת, דבר שלא צפוי לקבל הסכמה כי הנושא כבר נדון לאחרונה, “כלום לא מאושר”.

יוחננוב הגיב לטענות: “הסמכות היחידה לקבל החלטות בנושא עולות/יורדות שייכת לאיגוד הכדורסל, אשר כבר החליט. זו המציאות המשפטית והעובדתית. אני מציע לראשי מנהלת ליגת העל לא לנסות לקבל החלטות שלא בסמכותם, בניגוד לדין ותוך ניגוד עניינים מובנה ועמוק”.

יו"ר מנהלת הליגה, עוגן יוחננוב (באדיבות מנהלת הלאומית) יו"ר מנהלת הליגה, עוגן יוחננוב (באדיבות מנהלת הלאומית)

למי ששכח, על פי התקנון, נכתב במדויק כי: “החלטה בדבר מספר הקבוצות שתשחקנה בליגת העל תתקבל לאחר מתן הודעה מראש בת עונה אחת ותקבע בהסכמה פה אחד על ידי צוות משותף שימנה 4 חברים ויכלול את שני נציגי האיגוד במנהלת ושני נציגים נוספים מהמנהלת. החלטה כאמור תהא מותנית באישור דירקטוריון המנהלת. מבלי לפגוע באמור לעיל, מובהר כי בכל מקרה של סתירה בין סעיף זה לתקנון האליפות של האיגוד, גובר סעיף זה, הכל בכפוף ובהתאם להסכם זה.