נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אירח במשכנו היום (שני) את חברות סגל נבחרת ישראל בכדורסל נשים, שייצגו לראשונה את ישראל ב-1950 באליפות אירופה, שלוש שנים לפני הופעתם הראשונה של נבחרת הגברים באותו המעמד. נשאה דברים במפגש מייסדת מיזם "היכל התהילה" ענת דרייגור ובשם נציגת השחקניות נשאה דברים הספורטאית רעיה ברונשטיין.

חלוצות קבוצת הנשים הישראלית הן ספורטאיות מופת וחלוצות בתחום האתלטיקה, הטניס והכדורסל אשר בה בעת שרתו בארגוני לוחמה שקדמו להקמת צה"ל. לאחר אליפות אירופה ספורטאיות אלה פיתחו קריירה, רכשו השכלה, פעלו ותרמו כל אחת בדרכה היא למדינה; הן בממסד החינוך הגופני, הן בהקמה ובארגון אירועי ספורט בארץ ובחו"ל, במסגרות חינוכיות של בתי ספר, סמינרים ועוד.

נשיא המדינה פנה לנשים החלוצות ואמר: "בנחישותכן ובעבודתכן הקשה, פרצתן את הדרך עבור כדורסלניות ישראליות, וספורטאיות ישראליות בכלל. המסע שלכן לאליפות אירופה מייצג את הרוח הישראלית, הרוח החלוצית. התחלתן בתנאים קשים: מחסור במשאבים, אימונים מאולתרים. למרות הנסיבות, ואולי בגללן - הבאתן לישראל ייצוג מכובד וראשון מסוגו בזירה הבינלאומית. צעד וחצי קטן לכדורסל הנשים הישראלי, צעד וחצי גדול לישראל כולה”.

נשיא המדינה ראובן רבלין עם חלוצות כדורסל הנשים (מארק ליימן/לע"מ) (מערכת ONE)נשיא המדינה ראובן רבלין עם חלוצות כדורסל הנשים (מארק ליימן/לע"מ) (מערכת ONE)

"לצערנו, לא השכלנו למנף את ההישג שלכן - ונבחרת הנשים הלאומית הוקמה רק קרוב לעשרים שנה לאחר אליפות אירופה בבודפשט”, המשיך הנשיא את דבריו ואמר: "תיקון עוול שכזה הוא תהליך ארוך-טווח. בהדרגה, מגיע כדורסל הנשים לעוד ועוד ציוני דרך, משחקי הנשים משודרים בטלוויזיה, והפער התקציבי בין הנבחרות הולך ומצטמצם. כולי תקווה, שבקרוב נגיע לשוויון מלא בין גברים ונשים בענפי הספורט, ובכלל. לשם כך דרושים לנו נשים כמותכן, שהעזתן והתחריתן - נגד כל הדעות הקדומות”.

נציגת השחקניות רעיה ברונשטיין הודתה לנשיא על המפגש ואמרה: "כבוד גדול עבורנו להגיע לבית הנשיא ולספר מעט על האירוע הספורטיבי הראשוני של מדינת ישראל באליפות אירופה לנשים בכדורסל בבודפשט הונגריה. נסענו 16 שחקניות, הקבוצה הייתה מורכבת מחתך רחב מן הארץ כולה- העיר, הכפר והקיבוץ. כבר בהתחלה הבנו את החשיבות הלאומית של משלחתנו, ישראל נמצאת על המפה הבינלאומית, שוות זכויות בפעם הראשונה.  חזרנו לארץ גאות, הרגשנו שייצגנו את מדינת ישראל בכבוד רב”.