אחרי שאיגוד הכדורסל הודיע על שינוי בכדורסל הישראלי, כאשר החל בעונה הבאה יהיו שתי עולות ושתי יורדות מליגת ווינר סל לליגה הלאומית, זאת חרף התנגדות עזה של דירקטוריון המנהלת למהלך, בליגת המשנה לא מבזבזים זמן. לידי ONE הגיע השינוי שרוצים לעשות ראשי הליגה בשיטת הפלייאוף לקראת עונת 2019/20 מתוך המחשבה כי אכן יהיו שתי עולות לליגת העל.

הרצון הוא להתחקות אחר השיטה האיטלקית, שבה עולה אחת תגיע עם סיום העונה הסדירה לכשתסיים במקום הראשון והשנייה באמצעות פלייאוף של שמונה קבוצות, שסיימו במקומות 2-9 בעונה הסדירה. גם אם המהלך ייצא לפועל או שלא, בלאומית ממשיכים להתעקש כי כך תתנהל העונה בלאומית בעונה הבאה ויו”ר הליגה עוגן יוחננוב הסביר ל-ONE את עיקרי השינוי וכן התייחס לעוד מספר נושאים בוערים.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
מכבי חיפה עולה לליגת העל בכדורסל

שיטת המשחקים והפלייאוף שהונהגה עד כה, האם היא הנכונה?
”השיטה הקיימת היית אופטימלית למצב הנתון, אך כעת עם מעבר ל-2 עולות נדרשת חשיבה מחודשת בנושא. קבוצות הליגה לא קיבלו את הצעתי לשינוי השיטה, אך בכוונתי להעלות את הצעתי בשנית בקרוב”.

מהי הצעתך לשיטת המשחקים?
“הקבוצה אשר תסיים במקום הראשון בעונה הסדירה תהיה העולה הראשונה לליגת העל, מקומות 2-9 יאבקו בפלייאוף העליון על הכרטיס השני ומקומות 10-14 יהיו בפלייאוף התחתון ויאבקו על הישארות בליגה”.

אם לא תהיינה שתי יורדות, מה תהיה שיטת העלייה מהארצית?
“לא נפגע בקבוצות הארצית ובכלל הענף”.

מכבי חיפה עם צלחת האליפות (עמרי שטיין)מכבי חיפה עם צלחת האליפות (עמרי שטיין)

קבוצות שמתפרקות, דיברנו על זה בראיון בעבר, הבטחת רגולציה וזה טרם קרה.
“הבטחתי לסגור פרצות בתקנון וזה אכן נעשה. אישרנו תקנון חדש, רחב היקף אשר כלל הנושאים שנמצאים בסמכותינו קיימים בו. עם זאת, גם בליגת העל, כמו ברחבי העולם, קבוצות חדשות קמות וקבוצות ותיקות מתפרקות, מסיבות שונות, בדיוק כמו בכל תחום אחר. אין ולא יהיה פתרון לזה. כל תשובה אחרת היא זריית חול בעיני הציבור”.

האם אתה מכיר קבוצה שלא נשענת על כספי ציבור?
”אני מכיר מספר מועט מאוד של קבוצות שלא מתוקצבות ע"י הרשות המקומית. כיום, זה המצב בכדורסל ובסופו של דבר, יהא המקור אשר יהא, כסף זה כסף”.

מי אשם במצב חלוקת המשאבים הנוכחית ואי תקצוב קבוצות הלאומית?
”שרי הספורט לדורותיהם וכעת השרה רגב מתקנת את האפליה הבוטה הזו בה קבוצות ליגת העל העשירות ממילא מקבלות מיליונים רבים מכספי הציבור וקבוצות הלאומית, חממת הגידול של נבחרות ישראל, מקבלות 0 (!!!) שקל. לא ייתכן שחוסר הצדק הזה, שזועק לשמיים כל כך, ימשיך. זה פשוט לא הגיוני שקבוצות הליגה הלאומית מקבלות 0 שקל ואנחנו נעשה לזה סוף”.