גמר גביע המדינה בין מכבי נתניה לבני יהודה נחשב לבעל משמעות יתרה עבור היהלומים, בעיקר בשל העובדה שהוא למעשה שחזור של הגמר ההוא, האחרון בו זכתה נתניה בגביע המדינה ב-1978, לפני 41 שנה מול אותה בני יהודה. אולם מעבר לקהל הרחב, יש מי שעבורו מדובר במשחק מרגש עוד יותר והוא זאביק זלצר, מאמן העבר שהדריך את שתי הקבוצות, ובייחוד את בני יהודה באותו גמר. היום, הוא משמש כיועץ המקצועי במחלקת הנוער בנתניה.

עבור זלצר, שגדל במכבי פתח תקווה ושיחק במדיה ובמדי לוס אנג'לס טורוס ורשם שתי הופעות בנבחרת ישראל, זו קדנציה שנייה בנתניה, אותה אימן בהצלחה בין השנים 1985 ל-1989. בנוסף, אימן את מכבי תל אביב, מכבי פתח תקווה (שתי קדנציות), הפועל פתח תקווה (איתה סגר את המעגל וזכה בגביע ב-1992), בית"ר ירושלים, בני יהודה, הפועל יהוד, מכבי יבנה, מכבי עירוני אשדוד ואת נבחרת הנוער של ישראל.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
אוהדי בני יהודה מטריפים את השחקנים

ב-1995 הוא מונה למאמן העל של הנבחרות הצעירות והוא כיהן בתפקיד במשך 13 שנה, כאשר אף הצעיד את הנבחרת הנוער למקום החמישי באירופה ב-1998. ב-2008 הוא עזב את ההתאחדות לכדורגל ומונה למנהל המקצועי של הפועל פ"ת, ב-2010 שימש באותו תפקיד בהפועל ת"א, וב-2013 מונה למנהל המקצועי של בית"ר נס טוברוק, עד ששב לנתניה. במקביל, אחד מאנשי המקצוע המנוסים והוותיקים של הכדורגל הישראלי משמש גם כמרצה וכפרשן.

“נסעו לרמת גן עם כרכרות”

אולם הגמר שייערך באצטדיון סמי עופר הופך למיוחד מאוד עבור זלצר, כשהוא נזכר בתקופה ההיא כמאמן הכתומים. לקראת המשחק החשוב ביותר של עונת 2018/19 עבור נתניה ובני יהודה, זלצר נזכר בראיון ל-ONE ב"איחור האופנתי" לגמר באצטדיון רמת גן, ברגעי האכזבה, בסיכויים של שתי הקבוצות להניף את הגביע ובעיקר העלה זיכרונות מרגשים ונותר חצוי בקשר להעדפתו בגמר.

זלצר. משחק בלתי נשכח (שחר גרוס)זלצר. משחק בלתי נשכח (שחר גרוס)

זאביק, מה זה עשה לך לשמוע בחודש שעבר שבני יהודה תפגוש בגמר את נתניה?
"המשחק ההוא היה משחק שלא נשכח לעולם. אחרי 41 שנה עצם העובדה שיצא שוב גמר כזה, אני בטוח שזה עושה צמרמורות לכולם".

מה מסמלת עבורך התקופה ההיא בשכונה?
"בני יהודה הייתה הקבוצה הראשונה אחרי שיצאתי ממכבי פ"ת כשחקן וכמאמן אחרי הרבה שנים. הגעתי לליגה השנייה, הארצית, הבטחנו עלייה ועשינו דרך יפה בגביע. ניצחנו את הפועל חיפה, הפועל חדרה ובית"ר ירושלים שהיו בליגה הלאומית והגענו עד לגמר מול אלופת הליגה הלאומית מכבי נתניה, כשאנחנו אלופי הליגה הארצית. זאת הייתה התרגשות גדולה. היינו קבוצה צעירה אבל מאוד מחוברת, בלי זרים, כולם גדלו בשכונה". 

זלצר בתמונה מהתקופה (פרטי)זלצר בתמונה מהתקופה (פרטי)

מה לגבי נתניה של אותם ימים? מדובר בקבוצה ברמה אחרת ביחס לתקופה ההיא.
"מכבי נתניה הייתה הקבוצה הטובה בארץ, כל מלכי השערים היו שם. הגמר עצמו מולם היה הישג גדול בפני עצמו. בגמר נתניה הובילה 0:2 במשך כל המשחק, צמצמנו ל-2:1 בדקה ה-89, אבל לא היינו יכולים יותר. לא יכולנו להם".

איך התכוננתם בכלל לקבוצה כזאת? במה כן הצלחת להתמודד מולם?
באו לשחק מול הקבוצה הכי טובה בארץ, אבל היינו מלאי אמונה. ידענו שבאחדות שלנו ובקבוצתיות שלנו נוכל לשחק, כי כבר עשינו את זה מול קבוצות מהלאומית".

זלצר. "היינו מלאי אמונה" (שחר גרוס)זלצר. "היינו מלאי אמונה" (שחר גרוס)

היום אתה לא מזהה קבוצות וסיפורים כאלה?
"היינו קבוצה צנועה מהליגה השנייה, זה נכון, אבל הדבר המשותף בין כל השחקנים היה האהבה למועדון והזיקה שאין היום אותה כמעט. הזיקה הזאת הולידה מאבק אמיתי וספורטיבי".

נשמע שיש לך חיבור עמוק לבני יהודה.
"היינו קבוצה שייצגה את השכונה ובכבוד, הפסדנו בגמר ועדיין עשינו סיבוב מסביב למגרש. עדיין הגיעו 45 אלף צופים לגמר וגם מול בית"ר בחצי הגמר. זה היה מאוד מכובד. בזמנו עשינו 34 משחקים ללא הפסד מהארצית עד ללאומית. זאת הייתה תקופת שיא. בסוף ההפסד הראשון שלנו היה בנתניה, חצי שנה אחרי הגמר. נקשרתי לשכונה ולשחקנים מאוד".

זלצר בתמונה מהתקופה (פרטי)זלצר בתמונה מהתקופה (פרטי)

שמעתי שיש סיפור די מצחיק לגבי אותו גמר מבחינתכם.
"התלבשנו באוטובוס כי הגענו לאצטדיון רמת גן 10 דקות לפני תחילת המשחק. אוהדי בני יהודה הגיעו מהשכונה לרמת גן עם כרכרות ולא נתנו לנו לנסוע על הדרך. ביקשנו לדחות את המשחק, אבל אמרו לנו נשיא המדינה כבר פה, אי אפשר לחכות יותר".

מה קרה שם באמת?
"מרוב אהבה לא נתנו לנו לצאת מהשכונה, פשוט ככה. הדרך שלנו מהשכונה לר"ג לקחה שעתיים, היינו אמורים להגיע שעה וחצי לפני המשחק. מהאוטובוס התקשרנו לבקש דחייה מההתאחדות של חצי שעה אפילו, אבל זה לא עזר. דויד סולמי ז"ל ניהל את המו"מ להזזת המשחק, הוא היה באצטדיון וראה שאנחנו לא מגיעים, אבל זה לא עזר".

זלצר. "מרוב אהבה לא נתנו לנו לצאת מהשכונה" (שחר גרוס)זלצר. "מרוב אהבה לא נתנו לנו לצאת מהשכונה" (שחר גרוס)

כמה זה השפיע באמת?
"מה שקרה לנו אז, כל הסיפור הזה עם ההגעה המאוחרת למשחק זה פגע בנו במשחק בלי ספק, אבל זה כבר עבר אין מה לדבר על זה".

בכל זאת, למרות העבר, כרגע אתה חלק ממכבי נתניה ואפילו מזוהה יותר עם נתניה מאשר עם בני יהודה.
"יש לי זיכרונות מכל הקבוצות, אימנתי הרבה שנים גם בנתניה וכמובן שאני מחובר לנתניה. נולדתי במכבי פ"ת, לקחתי גביע עם הפועל פ"ת, ככה זה, אלו החיים הספורטאים".

מחמאות לגישה ההתקפית (פרטי)מחמאות לגישה ההתקפית (פרטי)

אז איך אתה מגיע בעצם למשחק הזה, יש לך העדפה למנצחת?
"אני מאוד אוהב את בני יהודה וגם את נתניה, התקשרו אליי לא מזמן שחקנים ששיחקו בגמר ההוא ורצו לעשות משחק בין הוותיקים של שתי הקבוצות במחצית, או לפני כן. הלב חצוי, אין מה לעשות, אלו שני מועדונים שאני מאוד אוהב ומאוד קשור אליהם, יש לי הרבה מאוד שחקנים ואנשים שאני אוהב וזה קשה לי באמת".

“דראפיץ' וברדה לא צריכים עצות ממני”

זאביק, בחזרה לכס הפרשן, איך אתה מנתח את הגמר הזה?
"לגמר הזה יהיו הרבה השלכות בסיום העונה כי תלוי איך תסתיים הליגה בהקשר של אירופה. הגביע הזה יכול להיות להכריע מי תהיה באירופה, זה די שקול. אלו שתי קבוצות מאוד שאפתניות שמנוהלות היטב מהקווים, משחק שיכול להתפתח לכל צד". 

זלצר. גמר עם השלכות (שחר גרוס)זלצר. גמר עם השלכות (שחר גרוס)

מה נקודת המפתח מבחינתך שתכריע את זהות הזוכה?
"הכל תלוי בהתרגשות, בצורה שבה יבואו השחקנים למשחק. ההתפרצות הרגשית בגביע יותר חזקה מאליפות. תלוי איך הקבוצות תגענה, הן מתכוננות לזה ורוצות תואר, מגיע להן על עונה יפה. מכבי ת"א מעל כולן אבל אלו שתיים מהקבוצות הכי טובות העונה בליגה".

שקול, אבל בטוח יש לך הערכה איך המשחק יתפתח.
"תראה, אצל שתי הקבוצות טביעת האצבע ניכרת, הסגנון שונה רק, השאלה היא מי מהן תמצה את היכולות שלה. זה באמת משחק שקול וכזה שיכול להגיע לפנדלים. נתניה בונה את עצמה לעתיד והיא עושה את הדרך הנכונה, בני יהודה קבוצה תוססת והמשחק הזה פתוח לחלוטין, באמת שאין לדעת מה יהיה בו".

זאביק זלצר (פרטי)זאביק זלצר (פרטי)

אתה מסמן שחקנים שיכולים להשפיע יותר מהאחרים במשחק הזה?
"זה לא יהיה נכון לציין שחקנים כאלה ואחרים, במשחקים כאלה, במיוחד בגביע המדינה שהוא מיוחד ושונה, מנצחת הקבוצה ולא שחקן בודד. מי שתדע להתגבש ולשחק כקבוצה היא זו שתנצח בסופו של דבר. אין משהו אחר בגביע".

שיטת המיקרוגל

בתור אחד שעבר הכל בכדורגל הישראלי והיה בדיוק באותו מעמד, וגם זכה, מה תייעץ למאמנים סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה לקראת המשחק?
"לשני המאמנים של מכבי נתניה יש מספיק ידע והם מנהלים את הקבוצה מצוין, הם לא צריכים ממני עצות לבוגרים. העצות שלי מספיקות בנוער. גם כששואלים אותי לגבי משהו, אני עוזר בוודאי ואני עושה מה שאני יכול, אבל אני אומר בפירוש שהקבוצה פועלת בצורה מצוינת. המאמנים האלה משלימים אחד את השני בצורה מעולה".

זלצר. "המאמנים משלימים" (שחר גרוס)זלצר. "המאמנים משלימים" (שחר גרוס)

בתור מי שלוקח חלק פעיל במועדון, מה דעתך בכלל על מכבי נתניה החדשה של השנים האחרונות?
"מכבי נתניה בונה את עצמה כמועדון עם ערכים ושאיפות, היא עושה את זה לאט ובצורה בטוחה. המחמאות מגיעות קודם כל לאייל סגל ולניב גולדשטיין, העבודה משותפת שלהם באה לידי ביטוי בכל דבר שקורה במועדון. לא קל להחזיק מועדון כדורגל היום, אבל המבט לעתיד והרצון להחזיר את נתניה להיות בצמרת תמיד זה דבר גדול, יש להם סבלנות והם לא עושים הכל ב'שיטת המיקרוגל', יש זמן להכל".

איך אתה מסביר את תהליך ההתקדמות הזה של נתניה מדי שנה?
"כשמנהל את המועדון מישהו שחי את המועדון בצורה הזאת, הוא לא רואה אותו כעסק והוא בא מאהבה, אז זה ניכר בשטח. אנשים מעריכים את זה וזה משפיע על כל מי שנמצא במועדון. כל מי שנמצא סביבו מבין את זה ויודע את זה".