שוער העבר דודו אוואט נדרש לאחרונה לקבל מספר החלטות חשובות בנוגע לעתיד של הכדורגל הישראלי. אוואט מכהן כחבר בפורום המקצועי של ההתאחדות לכדורגל ובשיחה עם ONE סיפר על המינויים של וילי רוטנשטיינר ואנדראס הרצוג ומצבו של הכדורגל הישראלי.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
רוטנשטיינר מתייחס למינוי הרצוג

מינוי וילי רוטנשטיינר: “אני אתחיל מזה שהוועדה הזאת זה משהו באמת חדש בכדורגל שלנו. אני הצטרפתי לוועדה מתוך רצון להמשיך ולתרום לנבחרת ולכדורגל שלנו. מהרגע הראשון היה ברור שכולם מגיעים ממקום נקי. מי שמכיר אותי לאורך כל הקריירה, אלה דברים מאוד חשובים ועקרוניים מבחינתי. אני לא הייתי נכנס לוועדה שאמורה להחליט על מנהל מקצועי בפעם הראשונה בכדורגל הישראלי, אם הייתי יודע שהחברים בוועדה הם אנשים אינטרסנטיים. ברגע שאמרו לי שאלי אוחנה יו”ר הוועדה, ושוחחתי איתו, ועם מורן מאירי, איציק בן מלך ודרור קשטן, הבנתי שיש פה אנשים באמת נקיים ושאכפת להם מהכדורגל. לכולנו לא היה שום דבר מלכתחילה, לא באנו עם החלטות מהבית. היו דיונים עניינים ושום דבר לא היה סגור מראש”.

מטרות: “המטרה שלנו הייתה איך מקדמים את הכדורגל הישראלי. בשביל זה בחרנו קודם כל את וילי, לפני הרצוג יש את וילי שזה המנהל המקצועי. אני לא נתקלתי באיש מקצוע כזה, אני הרבה שנים משחק בספרד, עברתי אינספור מנהלים מקצועיים, ואני חושב שווילי הוא מועמד ראוי שהוכיח את עצמו גם באוסטריה ובכל מקום שהוא עבד בו. מדובר באיש מקצוע מהרמה הגבוהה ביותר שיכול לקדם את הכדורגל הישראלי, והייתה פה החלטה פה אחד של כל חברי הוועדה”.

“הדברים יצאו מהקשרם”

מינוי אנדראס הרצוג והביקורות מסביב: “הדברים קצת יצאו מהקשרם. בסך הכל הוא הגיע למשחק מאוד חשוב מול נבחרת ישראל וגם הם רצו להגיע להצלבה. זה רק מסמל איזה מין אישיות הוא ואיזה תחרותי הוא. הוא אמר ברמה כזאת או אחרת שהוא הרגיש עוינות, אז זה מראה על גודל הקהל והתמיכה. למרות שלא אימן קבוצה בוגרת, אם ניקח דוגמאות מהעבר, אם זה תיירי הנרי שהולך לאמן, גווארדיולה שקיבל את בארסה, קלינסמן. בנוסף יש פה את התמיכה של רוטנשטיינר, אז כולנו כחברי וועדה מקבלים את ההחלטה הזאת”.

הרצוג עם רוטנשטיינר ואשתו (אחמד מוררה)הרצוג עם רוטנשטיינר ואשתו (אחמד מוררה)

הוויתור על מאמן ישראלי: “כשהתכנסנו בפעם הראשונה בוועדה, נכון שהיו שמות של המון מאמנים ראויים, אבל התרכזנו איך אנחנו ממנים מנהל מקצועי איכותי. גם במסגרת התקציב אתה לא יכול להכניס את מי שאתה רוצה. שמנו את כל האופציות על השולחן, אנחנו לא ראיינו אף אחד, נתנו את העבודה הזאת למנהל המקצועי. המנהל המקצועי ישב ודיבר עם מי שצריך, עם רוני לוי, ניר קלינגר, אלון חזן ועוד מאמנים. הוא הביא את האופציות של הישראלים ושל הזרים. לא רק אנדי הרצוג היה שם, היו עוד מאמנים שהוא ישב ודיבר איתם, והוא פתח בפנינו את כל האופציות שלו ושאלנו אותו מי הוא חושב שיכול לעשות הכי טוב כרגע לנבחרת ישראל, ואנחנו פשוט תמכנו פה אחד בהחלטה שלו”.

מה החידושים שנראה מרוטנשטיינר: “קודם כל סדר וארגון. ההחלטה של הוועדה על מינוי של הרצוג, זה לא אמירה נגד המאמן הישראלי. חשוב לי שזה יובהר. המאמנים שראינו מצוינים אחד אחד, מהרמה הגבוהה ביותר. בסופו של דבר נבחר הרצוג. ראינו לנכון לתמוך בעמדה שלו ולחזק אותו. כי אם האמנו בו בתור מנהל מקצועי, אז מן הראוי שנגבה אותו בכל החלטה שיקבל. מה שכן ברור זה שיהיה עוזר מאמן ישראלי ברמה. שמנו לו את זה בצורה מאוד ברורה. הוא יצטרך לראות עם אנדי הרצוג ולראות את המועמדים שיש. חשוב לנו להביא משהו חדש, מקצועי ונקי לנבחרות, ולא שהכל יפול על המאמן. יש מנהל מקצועי באמת תחרותי שבא לתת את כל כולו לכדורגל הישראלי, אין ספק שזה תהליך. אני חושב שזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לכדורגל הישראלי”.

הציפיות מהקמפיין הקרוב: “יש לנו את גביע האומות, בסופו של דבר כבר בספטמבר מתחיל הקמפיין והמטרה הסופית היא לעלות. זאת המטרה של הכדורגל הישראלי, אף אחד לא מוותר על זה. לא מזמן היה מונדיאל והיו נבחרות קטנות שלא הצליחו להביא את עצמן לידי ביטוי, ורואים שהכדורגל בעולם מתקדם ורק אנחנו הולכים אחורה. אז המטרה לייצב. בגלל שהתנהלו עד עכשיו בצורה לא מקצועית. מה שעשו בנבחרת ישראל לאורך כל השנים, בגלל שזאת הייתה הפילוסופיה של ההתאחדות לכדורגל – לבחור את המאמן הכי בכיר באותה תקופה. וזה באמת מה שקרה, אם זה דרור קשטן, אלישע לוי, אלי גוטמן, אברהם גרנט. אלו המאמנים הכי בכירים שהיו. אבל הבעיה של נבחרת ישראל זה לא מאמן, הבעיה זה ארגון וסדר, מקצוענות, שיטות עבודה. האוהדים המסורים שאוהבים את הנבחרת, כואב להם לראות את זה והם יודעים שהבעיה היא לאו דווקא מאמן. אין תעודת ביטוח בכדורגל. אבל כשאתה יוצא לדרך מסוימת, ויש סדר ומקצוענות, ואתה מחדיר לדור הצעיר גם שיטות אימון ומקצוענות ומחויבות, אז אין ספק שהתוצאות גם יגיעו”.

תומר חמד, אלמוג כהן, בן ביטון וביברס נאתכו. גביע האומות בפתח (איציק בלניצקי)תומר חמד, אלמוג כהן, בן ביטון וביברס נאתכו. גביע האומות בפתח (איציק בלניצקי)

חזרה אפשרית של ערן זהבי: “אני חושב שערן זהבי שחקן מהטובים שיש לנו בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות. באופן אישי אני יודע מה התחושה, גם אני הייתי קפטן וקיבלתי בוז. אני יכול להבין את התחושה של ערן אבל לא יכול לקבל את הצורה שבה הוא התנהג, אבל אני כן חושב שכולנו צריכים לסלוח לו. אני מכיר אותו באופן אישי ואני כן יודע כמה ערן אוהב את נבחרת ישראל, וזה בא ממקום פנימי וכואב. בכל אופן, זה לא דבר שאני אחראי עליו, אנחנו כרגע לא מעודכנים בזה. אין ספק שערן זהבי שחקן מאוד חשוב לנבחרת ישראל ואני מקווה שימצאו את הדרך בסופו של דבר שכן יסלחו על המעשה הזה. זה לא מעשה ראוי אבל זה הגיע מתוך עומק נשמתו ויצא לו בצורה הכי טבעית, אבל צריכים למצוא את הפתרון”.

זהבי. האוהדים יסלחו? (רדאד ג'בארה)זהבי. האוהדים יסלחו? (רדאד ג'בארה)

החזרת הקהל למגרשים: “לנבחרת יש קהל אדיר, אוהב ותומך. גם אני כשחקן חוויתי את זה. זה נכון שהיו אכזבות והיו משחקים שהקהל הצביע ברגליים. יש כל כך הרבה דברים חסרים בנבחרת ישראל, לא מחוץ למגרש אלא בתוך המגרש. הקהל הוא הכוח העיקרי של נבחרת ישראל, נגעת בנקודה חשובה מאוד. קודם כל צריכים להראות מקצוענות ומחויבות. ברגע שהם רואים שהשחקנים מחויבים, ולא משנה מה התוצאה, הם מצביעים ברגליים ובפה וגם עודד אותנו בהפסדים. אבל כשהם רואים שהנבחרת אנמית ולא מחויבת ולא נותנת את כל כולה, אז הקהל אומר את דברו ובהרבה מקרים אני מסכים איתו. אין ספק שנגעת בנקודה שגם אנחנו כחברי ועדה נצטרך לתת על זה את הדעת. צריך שיהיה קשר ישיר מול הקהל, זה לא מאוד מסובך. פשוט יש כל כך הרבה בעיות ואינטרסים אישיים. בגלל זה הסכמתי להיכנס לוועדה הזאת. הגעתי מיוזמתי לתרום לכדורגל הישראלי, אני לא מרוויח מזה, אני עושה את זה באהבה. אני קיבלתי את הרושם שהוועדה הזאת מקצועית, וזה משהו שלא היה בעבר. אני חושב שכל התהליך שנעשה עד עכשיו הוא תהליך סופר מקצועי. וחסרים המון דברים בכדורגל הישראלי”.

אוהדי הנבחרת (רדאד ג'בארה)אוהדי הנבחרת (רדאד ג'בארה)

מה חסר: “מינינו מנהל מקצועי שכן יכול להזיז דברים, שיטות אימון, פילוסופיית משחק, מקצוענות, לדבר עם הקהל ברשתות החברתיות, תקציבים, מגרשים ומתקנים. יש אלף ואחד בעיות שבנאדם אחד לא יכול לשנות לבד. אבל כן לבוא ולשים תוכנית שכולנו ביחד לטובת הכדורגל הישראלי נוכל לשנות. יש תוכנית שהוועדה הקודמת בנו, יש שם הרבה דברים טובים. בנוסף יש את התוכנית של המנהל המקצועי. כרגע אנחנו יודעים שהדבר המרכזי היה לבחור מאמן. היה חשוב לעשות תהליך נכון ובגלל זה לקח קצת יותר זמן. עכשיו הצוות יתחיל להתעסק בנבחרת הבוגרת, כי זה הדבר המרכזי כרגע, אבל אחר כך בשילוב נתחיל להתעסק בנבחרות הצעירות, זאת המטרה, זו מהות התוכנית – קידום הכדורגל הישראלי”.

“כולנו צמאים להגיע לטורניר גדול”

“יש המון עבודה, חשוב לנו לקבל את התמיכה של כולם. כולל הקהל וכולל התקשורת, כולנו חבילה אחת, כולנו ישראלים. זאת המטרה, שכולנו נאהב ונחזור לתמוך בנבחרת. גם בתקופה של ברקוביץ’, חיים רביבו, שלי, לא היו הצלחות אדירות ולא הגענו לשום טורניר חשוב. אין ספק שכולנו צמאים להגיע לטורניר גדול, אבל בשביל זה צריך לבנות, ואנחנו לצערי לא בנינו אף פעם, הכל היה מקרי. הייתה תקופה שיצאו שחקנים טובים ועשינו קמפיינים נחמדים, אבל אף אחד לא זוכר את זה. אני חושב שהגיע הזמן להתחיל לעשות משהו שונה. עשינו עשרות שנים את אותו הדבר, הגיע הזמן לשנות. אנחנו צריכים את התמיכה של כולם. זה משהו למען הכדורגל הישראלי, בלי שום אינטרס. היו דיונים, היו ויכוחים וכל אחד אמר את הדעה שלו”.

ווילי רוטנשטיינר. "עשינו צעד גדול" (שחר גרוס)ווילי רוטנשטיינר. "עשינו צעד גדול" (שחר גרוס)

“בסופו של דבר אני בטוח, לא חושב, בטוח, שהצעד שעשינו עם מינוי מנהל מקצועי הוא צעד גדול. כל מי שישב איתו אומר שמדובר באיש מקצוע מהרמה הגבוהה ביותר. איש בעל כריזמה, יודע מה הוא רוצה מעצמו. הוא צריך את העזרה של כולנו כמובן, אבל יש תהליך שונה שלא היה אף פעם בנבחרות ישראל. מה היה? היה יושב ראש, שהיה לוקח את האנשים שלו, מכריזים על מאמן ומעבירים את זה. פה זה הולך להיות שונה, אבל זה לא בלחיצת כפתור. בשביל זה צריך סבלנות ותמיכה של כולם. אפשר לבקר ולהגיד מה שצריך, אבל כולנו מדינה אחת. הקהל של נבחרת ישראל זה קהל שקיבל הרבה מאוד מכות אבל תמיד הוכיח את עצמו. שיחקתי בהמון משחקים, גם בנבחרת וגם בליגה הספרדית. הצמרמורת של לעמוד בהמנון ולעמוד בתקווה מול 40-50 אלף איש, זה משהו שאין לו מחיר ותחליף. הקהל הזה צמא לראות משהו רציני, ואני בטוח שבסוף התהליך אנחנו נראה שינוי אדיר בכל הקשור לנבחרת, אם כמובן נתמוך במנהל המקצועי ונבין שאנחנו הולכים לאיזשהו תהליך שונה. אין לי ספק שהתוצאות יגיעו”.