איזו קבוצה מייצרת הכי הרבה כדורגלנים מקצוענים? מדובר בשאלה בהחלט מסקרנת, ובאתר המחקרים CIES בדקו כמדי שנה את התשובה ועשו השוואה מסודרת בין הקבוצות באירופה – מי מייצרת הכי הרבה שחקנים שמגיעים בסופו של דבר לחמש הליגות הבכירות ומי מייצרת הכי הרבה שחקנים שמגיעים לכל אחת מ-31 הליגות הראשונות ביבשת. לפני שנתחיל בהשוואה, צריך להגדיר: מבחינת אופ”א, קבוצה שמייצרת/מכשירה כדורגלן מקצועני היא כזו שבה השחקן שיחק לפחות שלוש עונות בין גיל 15 ל-21.

בשחקנים שמגיעים לליגות הבכירות, ריאל מדריד ראשונה עם 39 כדורגלנים צעירים וחדשים שמשחקים העונה אצל קבוצה בוגרת מהליגות הבכירות באירופה, שלושה יותר ממה שהיו לה בעונה שעברה. ברצלונה נמצאת במקום השני עם 34 כאלו, אותו מספר כמו בשנה שעברה. ליון שלישית עם 30, חמישה שחקנים פחות מהעונה שעברה, כשמנצ’סטר יונייטד (28) במקום הרביעי ו-ולנסיה סוגרת את החמישייה (24).

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
באמצע משחק של אינטר נחת במגרש בצניחה

מבחינת כאלו שמגיעים לכל הליגות באירופה, פרטיזן בלגרד בה משחק ביברס נאתכו נמצאת במקום הראשון ביבשת עם לא פחות 75 שחקנים שעברו אצלה במחלקות הנוער והפכו למקצוענים, שישה יותר ממה שהיו לה בעונה שעברה. אייאקס נמצאת במקום השני עם 72, ספורטינג ליסבון שלישית (63), דינמו קייב רביעית (62) ודינמו זאגרב נמצאת במקום החמישי (60). אגב, בדירוג הכללי הזה בארסה במקום העשירי עם 52 וריאל מדריד במקום ה-14 עם 50.

ואיך אפשר בלי התייחסות לקבוצות הישראליות? ובכן, מכבי תל אביב נמצאת במקום ה-32 באירופה עם 32 שחקנים שהגיעו מהנוער שלה, כשמכבי חיפה במקום ה-54 עם 27 שחקנים שהגיעו ממנה לקבוצות הבוגרות.

אילון אלמוג (חגי מיכאלי)אילון אלמוג (חגי מיכאלי)