נתחיל במכבי תל אביב. אני חושב שהיא הוכיחה למה היא כמה בכמה רמות מעל הליגה הזו  ולמה הפער מהמקום השני הוא 30 נקודות ויותר. הדרך להבין עד כמה גדולה העבודה של המאמן ולדימיר איביץ’, היא המוכנות והמחויבות של כל שחקני הסגל. הדרך לראות כמה הקבוצה מוכנה ורמת האימונים גבוהה היא כשהשחקנים המחליפים, שלא מקבלים דקות כל העונה, מראים כמה הם נכונים ומחויבים ושומרים על סדר במשחק שלהם כשהם עולים.

הייתה קצת בעיה של אגואיסטיות במכבי תל אביב, אני בטוח שגם איביץ’ ידבר עם השחקנים על זה כי ראיתי כמה פעולות אגואיסטיות מצד השחקנים, דבר שלא ראינו העונה ממכבי ת”א וזה לא צריך לקרות. ראינו מועדון שנמצא כמה רמות מעל הליגה שלנו בכל הקשור לסדר במשחק חיבור בסגל בין אותם השחקנים שלא מקבלים דקות לאלו שכן מקבלים.

ולדימיר איביץ' (רדאד ג'בארה)ולדימיר איביץ' (רדאד ג'בארה)

אני חושב שלאיתי שכטר היה משחק מצוין, הוא הוכיח שיש לו עוד הרבה מה לתת לכדורגל הישראלי. הוא צריך קצת לעבוד על הכושר הגופני, למרות שזה סוף עונה, אני חושב שאם היו לשכטר עוד דקות של אוויר במשחק, המספרים שלו היו הרבה יותר גבוהים, גם מבחינת קבלת ההחלטות שלו וגם במספרים האישיים. 

תענוג היה לראות את דן גלזר ודור פרץ, הם העתיד של מכבי ת”א בכל הקשור לקישור אחורי. משחקים בשקט שלהם ועם חכמת משחק, מחלצים ולוחצים, פשוט היה כיף לראות אותם. 

דן גלזר עם הכדור (רדאד ג'בארה)דן גלזר עם הכדור (רדאד ג'בארה)

לדעתי, אלי דסה הוא מגן ברמה מעל הליגה הישראלית, שווה ליגה אירופית, ואני לא אתפלא אם נראה אותו משחק בליגה הספרדית כי הוא מגן ברמות הגבוהות ביותר שיש מכל הבחינות, החל ממהירות, תנועה, טכניקה אישית וחשיבה. כיף לראות את ההתפתחות שלו במכבי ת”א ואיפה שהוא נמצא היום.

כל הדברים הללו זה טוב ויפה לליגה הישראלית, אם מכבי ת”א רוצה לעשות צעד קדימה לעבר הליגה האירופית או ליגת האלופות, כל הדברים האלו לא יספיקו להשיג שום דבר בזירה האירופית. מכבי ת”א משחקת בלי זרים, דבר שמעצים עוד יותר את הישגיה העונה כי היא עושה זאת ללא זרים משמעותיים. אלו שמשחקים לא עושים את ההבדל אלא השחקנים הישראליים. מכבי ת”א חייבת להתחזק בחמישה זרים ברמות הגבוהות ביותר שיש ושייקחו את הצעירים שלהם עוד צעד קדימה באימונים מבחינת ההבנה של המשחק. עם זרים איכותיים, עד כמה שהפייר-פליי יאפשר, היא תוכל להיות מתמודדת ראויה לליגה האירופית, על ליגת האלופות אין מה לדבר.

אלי דסה עם הכדור (עמרי שטיין)אלי דסה עם הכדור (עמרי שטיין)

מן העבר השני, הסיפור של מכבי חיפה מסביר את הליגה שלנו. כמו שהיא נראתה כל העונה וכמו שהיא נראתה במשחק, היא עוד יכולה לסיים באירופה, אז אפשר לראות עד כמה הליגה חלשה ולא תחרותית מספיק, כי היא לא נראית טוב, לא משחקת טוב ולא מאורגנת.

חוץ מהקהל של מכבי חיפה. אם תוציא את הקהל ממשחקיה של מכבי חיפה היא יורדת ליגה. הקהל שלה מאפשר לשחקנים להיות מוכנים ומרוכזים, אך גם מלחיץ אותם כי יש שם הרבה שחקנים עם מבנה אישיות מאוד חלש. יש שחקנים שלדעתי עדיין לא ראויים ללבוש את החולצה של מכבי חיפה. היא צריכה לעשות חושבים מאוד מהר וסדר עמוק לתוך הסגל שלה, כדי להבין איזה שחקנים מביאים עוד לפני שחושבים את מי משאירים, כי השחקנים שיביאו ישפיעו לעומת אלא שיעזבו.

שחקני מכבי חיפה (עמרי שטיין)שחקני מכבי חיפה (עמרי שטיין)

הייתי רוצה לראות את מכבי חיפה משדרגת עצמה וחוזרת להיות מועדון כדורגל גדול כמו שהוא היה כל השנים. בסך הכל תעודת כבוד לכדורגל שלנו, ששני משחקים לסוף העונה, מבחינת קהל ואווירה, הקצב היה משביע רצון ונקווה שמכבי חיפה תהפוך להיות מתמודדת ראויה בשנה הבאה למכבי ת”א וזה מה שירים את רמת הליגה שלנו ורמת הישראליים שלנו.

אם מאמני ואוהדי הכדורגל רוצים לראות איך מנהלים סגל בלי הכוכבים הגדולים ביותר בכדורגל כמו ליאו מסי וכריסטיאנו רונאלדו, ובכל זאת מצליחים, שיבואו לראות את אתלטיקו מדריד שמאמנה, דייגו סימאונה, הוא מנהל הסגל הטוב ביותר שיש היום בכדורגל, ללא הכוכבים כמו הוא מסי ורואנלדו.