זה לא סוד שמכבי תל אביב כלל לא מרשימה מפתיחת העונה, אפשר לספור על יד אחת את כמות המשחקים הטובים שהקבוצה הציגה השנה, ועדיין הצהובים במרחק מינימלי מהפסגה, דבר שמרמז גם על רמת הליגה עד כה. פגרת השזרוע הארוכה הגיעה בדיוק בזמן לקבוצה, השחקנים זכו לחופש ארוך, לפצועים נוסף זמן החלמה וקרויף קיבל עוד מספר שבועות לתרגל שיטת משחק ברורה ולחבר את הסגל, שלדעתי בהחלט יכול וצריך להיאבק על האליפות.

אם נבחן לעומק את הקאדר, נראה כי לקבוצה מקריית שלום יש חלק אחורי מרשים, שמבחינת חומר השחקנים הוא אולי כרגע הטוב בליגה. פרדראג ראיקוביץ’ הוא השוער האיכותי בליגת העל. טל בן חיים, ז’אן סילבן באבין ואיתן טיבי, שלושה בלמים מצוינים. אופיר דוידזאדה הוא הרכש הטוב ביותר של הצהובים העונה, כבר הרבה שנים שלא היה במכבי ת״א מגן שמאלי קלאסי, כזה שלוחץ גבוה, מבין את המשחק ותומך בהתקפה. דוידזאדה מתאים בדיוק לקבוצה שיוזמת, תוקפת ומחזיקה בכדור ברוב שלבי המשחק.

שחקני מכבי תל אביב חוגגים (אחמד מוררה)

אמנם עומר אצילי נפצע, אך עדיין גם בלעדיו לקרויף יש חלק קדמי מגוון ואיכותי, ששווה יותר מ-18 שערים בעשרה משחקים. ניק בלקמן שחקן מוכשר (פיזי, עם דריבל ובעיטה חדה), אולם נראה מעט מנותק מיתר שחקני ההתקפה וגם מוצב לעתים בצד הלא נכון (שמאל). אלירן עטר כבר הוכיח במדים הצהובים מה הוא שווה, דור מיכה הוא המבשל הטוב בליגה, ארון שוינפלד כוח אדיר מהספסל ו-וידאר קיארטנסון סקורר מחונן.

אם בקיארטנסון עסקינן, אז הוא בדיוק המדד לכך שהקבוצה לא משחקת היטב. האיסלנדי בתוך הרחבה הוא השחקן המסוכן בליגה, אך כזה שלא מרבה לייצר לעצמו מצבים ותלוי בעיקר במשחק האגפים וביכולת הקבוצתית. שמכבי ת״א מרשימה, קיארטנסון מבקיע, וכשהקבוצה לא טובה, גם החלוץ נעלם. בשנה שעברה כשג’ורדי קרויף החליף את שוטא ארבלדזה, האיסלנדי פרח ומשחק ההתקפה של הצהובים שטף, אז מה השתנה פתאום?

חוסה רודריגס עם הכדור (רדאד ג'בארה)

כרגע, הבעיה העיקרית של הקבוצה מתחילה בקישור האחורי: 1. מעבר מהגנה להתקפה, 2. חילוצי כדור. לצהובים בחודשים האחרונים, אין שחקן אחד שיכול להחזיק כדור תחת לחץ במרכז ולהעביר את כובד המשחק מהחלק האחורי לקדמי, ולכן אנחנו רואים לא מעט איבודי כדור, כשלא פעם, הבלמים הם בעצם אלו שבונים את המשחק.

בנוסף, הקישור לא מרוויח מספיק כדורים בשליש האמצעי, ולא במקרה הקבוצה מתל אביב מחזיקה הרבה פחות בכדור מפתיחת העונה, בהשוואה לעונות קודמות. הפתרונות? אייל גולסה וחוסה רודריגס, שני השחקנים הללו הם הרכש הכי טוב שהחבורה של קרויף יכולה לקבל עם החזרה מהפגרה. גולסה הוא המנוע שחסר לקבוצה בקישור, לרודריגס שליטה נהדרת בכדור והוא צריך להיות זה שישחרר את הלחץ במרכז.

ג'ורדי קרויף (רדאד ג'בארה)

עם חזרתם של הפצועים, נגמרים התירוצים. שלושת המחזורים הבאים מול הפועל חיפה, מ.ס אשדוד ומכבי פ״ת יהוו מבחן גדול עבור המועדון, ויכריעו לאן העונה הזו הולכת. אני עדיין חושב שקרויף הוא האיש המתאים להוביל את הקבוצה עד למאבקי האליפות הסופיים. ההולנדי מכיר היטב את המערכת, השחקנים והוכיח בעונה שעברה שלא צריך להיות עתיר ניסיון בשביל לחבר קבוצה חזקה וטובה. כך שאם יצליח להנחיל שיטת משחק קבועה וליצור פרגון בין שחקני ההתקפה, העסק יכול להתחבר תוך מספר משחקים ואז יהיה קשה לעצור את הצהובים.

הכתוב הינו טור דעה.