כל מי שעוקב אחרי הכדורגלן הטוב ביותר בתבל היום, ליונל מסי, מגלה כי הוא כמעט ואינו מחמיץ משחקים עקב פציעות וכי הוא תמיד בכושר יוצא מן הכלל.

מהו עם כן הסוד של הכוכב של ברצלונה ונבחרת ארגנטינה? כפי שכבר כתבנו בכתבות שונות בעבר מסי שומר בקפידה על עקרונות הדיאטה של התזונאי האיטלקי, ג’וליאני פוזר, שלטענת האחרון העבודה עם מסי שינתה את חייו ואת המוניטין שלו בכל רחבי תבל. הפעם כאמור, נפרט פחות אודות פוזר ויותר אודות התפריט שמנחה את מסי בחייו כספורטאי מקצועני. 

שתיית מים – אדם יכול להסתדר במשך זמן רב ללא מזון, אך הוא לא יחזיק מעמד אפילו שבוע ללא מים. אדם ממוצע צריך לשתות כשני ליטרים של מים ביום, כאשר אצל ספורטאי הדבר מקבל משנה תוקף והוא צריך להוסיף את הנוזלים שהוא איבד במהלך האימון (ניתן לעשות זאת ע”י שקילה לפני ואחרי האימון).

מים. הבסיס לתזונה של כל ספורטאי

שמן הזית – החיבור בין שמן הזית לבין ספורט חקוק אי שם בהיסטוריה הרחוקה, אז השתמשו בו במשחקים האולימפיים ביוון העתיקה לצורך שימון הגוף בתחרויות ההיאבקות. כיום אנו מדברים על חיבור אחר, שכן השומנים המצויים בשמן הזית (בשילוב עם פחמימות)  פועלים כדלק לבניית אנרגיה ולשיפור הביצועים של ספורטאים מקצוענים. מעבר לכך, צריכת השומנים היומית של ספורטאים צריכה להיות 30-20 אחוז מהצריכה היומית של סך אבות המזון, עובדה שטומנת בה חשיבות נוספת של צריכת שמן הזית (אצל אדם ממוצע נסתפק באחוז שומנים נמוך יותר מסך אבות המזון).

דגנים מלאים – דגנים מלאים הם מזון מבורך לאורך כל שעות היממה אך הם הכי אפקטיביים בזמן ארוחת הבוקר. תכולת הויטמינים והסיבים התזונתיים גבוהה בהרבה מדגני בוקר רגילים, ובמקביל הם מספקים תחושת שובע ואנרגיה לאורך כל שעות היום. בנוסף, הדגנים מספקים לספורטאים גם חלבונים (לא כולם מלאים) אשר יכולים להיחסך מצריכת מזון נוסף אשר יוביל לאורך תקופה כזו או אחרת להשמנה. 

פירות ודגנים מלאים. חלק מעקרונות התזונה של פוזר

פירות וירקות – גם אם לא היינו יודעים דבר אודות פירות וירקות היה זה ברור לכולנו שהם חלק מרכזי מהתזונה היומית שלנו. פירות וירקות מכילים ברזל ומגנזיום האחראיים, בין השאר, על ייצור אנרגיה ועזרה בהתאוששות רקמות במהלך האימון. מרכיבים נוספים כגון ויטמין A, ויטמין C, ו-ויטמין E מסייעים בשמירה על שלמות המערכת החיסונית ופעילות השרירים.

עקרונות נוספים – להימנע מסוכרים שכן הם אינם מטיבים עם השרירים וצריכה מבוקרת של בשר (שלא כמו בדרום אמריקה לדידו של פוזר) בשל זמן העיכול שלו. 

האם כל תורת התזונה הזו עובדת? אפשר לומר שבחינת הביצועים של מסי לאורך זמן מראה שכן. עם זאת, כמובן שהתזונה היא אינה האלמנט היחיד שמרכיב את היכולת האלוהית של הפרעוש שכן בכל שנה הוא ממשיך להתעלות מחדש.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!