רגע לפני יריית הפתיחה של פיינל פור היורוליג בטורקיה בסוף השבוע, מחלקת הווידיאו של המפעל הבכיר ביבשת פרסם מיני-סרט על "איסטנבול: מרכז הכדורסל האירופאי" והפגיש שניים מגדולי המאמנים ביבשת: ז'ליקו אוברדוביץ' ודייויד בלאט.

הסרבי והישראלי-אמריקאי נועדו במסעדת “SUNSET” באיסטנבול לשיחה מרתקת, בשיאה הפציר מאמנה של פנרבחצ'ה ביריבו מדרושפאקה לענוד את טבעת האליפות שהשיג ב-NBA עם קליבלנד קאבלירס. כזכור, במסיבת עיתונאים בטרום עונה לאחר מפגש בין קבוצתו הטורקית למכבי ת"א שכללה גם ערב הוקרה לאנתוני פארקר האגדי, בלאט ענה לשאלת ONE ואישר כי הסכים לקבל טבעת אליפות מהג'נרל מנג'ר של הקאבלירס, דייויד גריפין, למרות שפוטר אחרי 41 משחקים בלבד כשהוא במאזן חיובי 11:30.

דייויד בלאט ודייויד גריפין (רויטרס)

עוד באתר:

"למה אתה לא עונד את טבעת האליפות?", שאל אוברדוביץ' את בלאט, והמשיך: "אתה חייב לענוד אותה בכל מקום. אתה אולי לא יודע, אבל כולנו באירופה תמכנו בך בתקופה שהיית בקליבלנד. מה שקרה שם, ואתה יודע את דעתי, זו בושה גדולה". הסרבי הוסיף: "אולי גדלת בארה"ב, אבל צמחת כמאמן אירופאי ולקחו אותך ל-NBA בגלל ההישגים שלך עם מכבי ת"א והעבודה הטובה שלך ביורוליג. שים את הטבעת בגאווה. הרווחת אותה בצדק".

בלאט בתגובה, ברגע נדיר של פתיחות, התייחס לתקופת השפל אחרי הפיטורים: "כשחזרתי לאירופה הרגשתי חוסר וודאות. הייתי כמעט אבוד אפילו. הגעתי ל-NBA עם ציפיות גדולות, הייתה לי הצלחה יחסית, וזה נגמר בצורה עצובה וזה כואב ומאכזב. עברתי תקופה של חמישה חודשים של סבל".

בלאט ואובראדוביץ' (טוויטר)

הישראלי סיפר על הרגע ששינה עבורו הכל והביא אותו בשל לעונת היורוליג עם דרושפאקה עמה העפיל לפלייאוף והודח בתום 3:1 מול ריאל מדריד: "היינו בכנס לפני העונה של היורוליג עם כל המאמנים וג'ורדי בורתומאו, ואז ז'ליקו מיוזמתו מרים כוסית ואומר לכולם שהוא מקבל אותי חזרה למשפחת המאמנים ביורוליג. אני מודה לו על כך כי הגעתי ל-NBA בזכות אירופה. אני מאמין יורוליג, והיא בעיניי הליגה הכי תחרותית ומלאת תשוקה בכל העולם".

עוד ניתחו המאמנים את השינויים בכדורסל משנות ה-80/90 ודור האלפיים. אוברדוביץ': "עם השיטה הנוכחית ביורוליג אין זמן לאימונים בין משחקים. אולי תדריך הכנה בודד, ואז בבוקר של משחק תיקונים אחרונים. אתה רוצה לחשוב שהשחקנים מוכנים ב-100% ליריבה, אבל האמת היא אחרת לחלוטין". בלאט: "במקביל למה שז'ליקו סיפר, גם חוקי הבוסמן והשינויים בבניית הסגלים, בגלל הפריצה בגבולות הדרכונים של שחקנים בינלאומיים בכל קבוצה, שינה לטובה והביא הרבה מאוד כישרון לקבוצות הגדולות".

בלאט מעביר פסק זמן (טוויטר)

בלאט התייחס לצמיחה של הכדורסל הטורקי שגם יארח את האחד הבתים באליפות אירופה 2017: "אני שמח להיות חלק מהכדורסל הטורקי כי העתיד ורוד. עובדים פה מאוד קשה, יש מאמנים טובים גם במחלקות הצעירות וזה הסוד להצלחה. יש פה מודלים של מאמנים ושחקנים גדולים". מנגד, אוברדוביץ' סיכם: "כדורגל הוא ספורט מספר אחת באירופה, אבל באיסטנבול אין בכלל השוואה. אני מאמין שכדורסל הוא ספורט מספר אחת באיסטנבול".