אחרי המשחק אמש (שלישי) בו גברה קבוצת הנוער של בורוסיה דורטמונד 0:1 על מכבי חיפה ובסיומו יצאו הקבוצות לארוחת ערב משותפת, הבוקר הן הגיעו בצוותא לבית טרזין שבעמק חפר.

כבר מספר שנים שיש קשר מיוחד בין בית טרזין וגורמים שונים בענף הכדורגל בגרמניה כמו התאחדות הכדורגל הגרמנית וארגוני אוהדים. הקשר נוצר בעקבות תערוכה ייחודית במוזיאון בית טרזין, בקיבוץ גבעת חיים איחוד. התערוכה עוסקת בספורט בגטו טרזיינשטאט ובעיקר בליגת הכדורגל שהתקיימה בגטו. ארגון האוהדים של בורוסיה דורטמונד נלחם נגד האנטישמיות והגזענות במגרשי הכדורגל. בית טרזין פעיל כבר כמה שנים בנושא האלימות והגזענות במגרשי הכדורגל בארץ ובאירופה, בתכניות חינוך לבני נוער ושחקנים צעירים.

עוד באתר:

במהלך הביקור בבית טרזין, פגשו השחקנים הצעירים ניצולי שואה ושמעו מהם על המשמעות של משחק כדורגל עבור אסירי הגטו ואיך גם בתנאים הבלתי אפשריים של הגטו שיחקו, כי המשחק היה עבור השחקנים והצופים מפלט מהמציאות סביבם ודרך לשרוד.

מנכ"לית בית טרזין תמי קינברג מסרה: "אות כבוד לקבוצת בורוסיה דורטמונד וארגון האוהדים שלה, שרואים הכרח להזכיר ולהתייחס לנושא השואה בכל ביקור שלהם בישראל.

תמי קינברג מנכ"לית בית טרזין

אירוע חשוב נוסף התקיים בפרלמנט האירופי, במהלכו הוקרן הסרט "ליגה טרזין" שנעשה על ידי בית טרזין בניצוח הבמאים מייק שוורץ ואבי קנר, זאת במסגרת אירוע של האיחוד האירופי למלחמה בגזענות בכדורגל.

בפאנל שהתקיים לאחר ההקרנה דיבר עודד ברידא, המנכ"ל הקודם של בית טרזין, על "כדורגל בתקופת השואה והשואה כיום במגרשי הכדורגל", כלומר, השימוש במונחי שואה במגרשים כיום והתנהגות האוהדים. נושא זה נמצא רלוונטי מאוד כיום ובארץ ובעולם מבינים את החשיבות בחינוך נגד אלימות וגזענות במגרשי הספורט.