12 יום לאחר שחובר לאינפוזיה וקיבל עירוי נוזלים לפני ה-3:3 מול הפועל חיפה, אוראל דגני עמד הערב (חמישי) לדין משמעתי בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל, יחד עם רופא הפועל תל אביב דוקטור רן טיין. השניים, הגיעו לדיון, כשהם מלווים ביועץ המשפטי של האדומים עו"ד משה בן דת ואחד מבעלי הקבוצה זאב גרינברג. בן דת היה זה שהציג את עמדתם בנוגע למקרה, שהוגדר על ידי הסוכנות הלאומית למניעת סמים בספורט כ"עבירת סימום".

כפי שנחשף ב-ONE, הבלם חש ברע ונזקק לאינפוזיה לפני המשחק בסמי עופר. תחילה סברו גורמים בסוכנות כי לא תוגש תלונה נגד השחקן מאחר שהנושא די שכיח ולא ניתן לאכיפה מהסיבה שהצוותים הרפואיים בישראל לא מעודכנים בחוקי WADA, כאשר עירוי של מעל ל-50 מ"ל פחות משש שעות לפני קיומו של המשחק הינו אסור.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
קורצקי: "תקופה שאנחנו נראים טוב"

עוד באתר:

למרות זאת, תובע ההתאחדות לכדורגל עו"ד ניר רשף שיגר אמש כתב אישום לדגני וטיין בעקבות תלונה שהתקבלה מהסוכנות. דגני, ששיתופו במשחק הוטל בספק בשל חולשתו בחימום, לא רצה לוותר והתעקש לשחק, לכן קיבל כדורים להקלה בכאבים, כאשר בצוות הרפואי, בראשותו של דוקטור טיין, העניקו לו גם עירוי נוזלים בזמן שחבריו התכוננו למשחק באסיפה הקבוצתית.

מהלך הדיון

17:11 - בן דת אמר תחילה: “העובדות ברורות והאישומים ברורים. התובע שלח דוח Tue על על כך שנתן את האינפוזיה ודיווח לפרופסור שרייבר, אנחנו מודים כי באיחור קל”. בן דת הציג לדיין ישראל שמעוני את הדוח שהוציא הדוקטור רן טיין.

17:13 - בדיון משתתף גם תובע ההתאחדות רשף, שאישר כי הדוח הינו ראייה נוספת בתיק, ללא צורך בחקירה. טופס המתריע על התנהלות רפואית אסורה לפי הוראות WADA לפיהן ניתן לשלוח אותו לפני הטיפול.

17:14 - בן דת: “לאחר שהודנו בעובדות, אנחנו מבקשים לזכותם כי בכך עבירה ממשית”. רשף הגיב: “אני שמח שנפל בחלקי ללמוד את תקנות פיפ”א ו-WADA...התקנון למניעת סימום של פיפ”א מאמץ וחוזר על תקנון WADA ופיפ”א מאמצת מדי שנה את רשימת החומרים האסורים על פי WADA וצירפתי לכתב האישום את רשימת האסורים לשנת 2017”.

17:18 – רשף הוסיף: “אני מפנה לסעיף M2.2 הרלוונטי לעניינו...מתוכו עולה כי מתן עירוי שש שעות לפני אירוע ספורט הוא פעולה אסורה. החריגים לאיסור הם שלושה: קבלת אירוע בבית חולים או במסגרת הליך ניתוחי או בירור קליני”.

17:23 – רשף המשיך: “הנאשם פנה לנאשם 2 כי ברצונו להקיא וכי הוא חלש, הרופא העניק לו משככי כאבים בצורה אוראלית ועבורנו מדובר בבירור קליני. השאלה היא האם ההתנהלות המדוברת מוגדרת עבירה או האם היא נחשבת כאחד החריגים. אנו ננתח את שורש האיסור בנוגע לעירוי תוך ורידי. אין הגדרה לבירור קליני, אבל כשאני מקבל דיווח מהרופא לגבי הטיפול בו אני מבין שכך היה.

“למדתי את הבסיס לאיסורים לחתום הזה ומצאתי כי בשום מקום בעולם לא הוגש כתב אישום לגבי מקרה כזה. האיסור מגיע מכמה סיבות: חשש לחומרים אסורים, העלאה במשקל של ספורטאים וחשש מכך שקבוצות ישתמשו בעירוי לא רפואי, והעלאת נפח פלזמה. חוזר 2053 של פיפ”א מונע הבעת תנאים מצטברים של מתן אירוע: דיאגנוזה ברורה, ראייה לכך ששום טיפול אחר לא יכול להועיל והתנאי האחרון הוא שיש תיעוד לטיפול. אם התנאים לא מתקיימים תופעל סנקציה נגד השחקן. שרייבר, שפנה להתאחדות בעקבות הפרסום התקשורת ציין כי הדבר נוגד את תקנון WADA”.

שמעוני: “המסמך נשלח לפני הפרסום בתקשורת?”.

בן דת: “למחרת המשחק, טיין התקשר לשרייבר ועדכן אותו".

שמעוני: “למה לא שלחתם את החומר לפני?”. רשף: “כשפנינו להתאחדות לגבי ההתייחסות למקרה, קיבלנו את התיעוד הרפואי של טיין”.

17:35 – רשף: “המכתב של הפועל ת"א לשרייבר הגיע אלינו רק ב-15.4. לאחר המידע בעיתונות, שרייבר ביקש ממנכ"ל ההתאחדות (רותם קמר, מ.ר) להביא את הדבר לידיעת הקבוצות כדי שמקרים כאלו לא יקרו יותר. להבדיל ממקרים אחרים מהכדורסל, שרייבר הנחה להשעות מיידית השחקנים המעורבים. במקרה הזה הוא לא ביקש את זה ולא בכדי...אך נעברה עבירה טכנית בהגשת המסמך tue. הדרישה לטופס הנ"ל נוגעת לטיפול ולפי WADA ניתן להגיש אותו בדיעבד. הנאשמים עשו זאת לפני יומיים”.

17:40 – “בגלל שהמקרה ונסיבותיו, לשיטתי מדובר בעבירה טכנית של אי הגשת tue ועירוי, ראשוניותו של המקרה נבקש מבית הדין להרשיע את הנאשמים בהפרת תקנון...נבקש עונש על תנאי על עבירה דומה...לרופא - עונש על תנאי ונזיפה. בנוסף, ייצא חוזר של האגף הרפואי של ההתאחדות, לרענון האסור והמותר בכל הקשור לפרוצדורה”.

שמעוני: “דגני צריך לשלוח את הטופס? אם על זה כל האישום, הוא לא אשם. זה לא מופיע בכתב האישום שהגשתם, אתם מעמידים על משהו אחר. אני אפסיק את הדיון בגלל הגרסאות הסותרות. יש לכם שלושה-ארבעה ימים לתקן את כתב האישום כי הטענות שלכם לא כתובות בו. הייתי שמח לקבל מכתב מאותו פרופסור מלומד איך הוא רואה את הדבר”.

בן דת: “יש כאן את תכתובת המייל. שרייבר הוא האינסטנציה העליונה בארץ ואני מפנה אותך לעמוד הראשון במסמכי כתב האישום. יש מייל שכותב שרייבר לקמר ובו הוא מבקש ממנו להביא את העניין לידיעת הקבוצות. לקבוצות הישראליות אין מושג ירוק לגבי אותן הנחיות. הוא מודע לבעיה.

17:46 – שמעוני: “אתה נכנס למדרון חלקלק, זה מעניינך לדון בכך?”.

בן דת: “שרייבר לא רואה בכך בעיה באמת, עונה לו קמר - ‘תודה, נבדוק את העניין’”.

שמעוני: “להפוך את זה שאי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש, זו פרשנות להטוטנית”.

בן דת: “אני לא רוצה להגיע לטיעוני ההגנה שלנו”.

שמעוני: “אם היה כאן סם היינו מדברים אחרת. בכתב האישום כתוב משהו אחר. אני לא מעמיד על כך לדין. אתה רוצה זיכוי? תפאדל”.

17:50 – רשף: “אני לא קבלן זיכויים או הרשעות”.

שמעוני: “הסיפור דומה לפרשת האפדרין והיה לי הכבוד לתת את פסק הדין התקדימי. אם מדובר רק בטופס, שחקן צריך לשלוח אותו? אני צריך לזכות אותו. תוריד אותו מכתב האישום וניפגש שוב או שנזכה את דגני”.

רשף: “זה שילוב של השחקן והרופא”.

בן דת: “החובה היא על הרופא ואין מועד ברור בתקנון”.

שמעוני: “תראו לי אם אפשר להעמיד לדין על עבירה טכנית. הגשתם פה כתב אישום חמור, אבל כתבתם א’ והגשתם ב’. לשמחתי זה מקרה נדיר בכדורגל הישראלי. המייל מדבר על ההתנהלות ולא על הטופס. אני מציע שנעצור כאן את הדיון".

רשף הסכים, בן דת ציין כי באין ברצונו להוסיף. בשבוע הבא יתקנו את כתב האישום ויהיה דיון נוסף. עד יום ראשון ב-13:00 יתקבל כתב אישום חדש לדיין שמעוני.

17:55 – בן דת: “יש בעיה אחת. דוקטור טיין ביטל כ-30 ביקורים של ספורטאים כדי להגיע היום”.

טיין: “אני מנתח בכל יום רביעי”.

שמעוני: “אולי אוותר עליך בדיון. לא נצטרך את שניכם כאן, זוהי מחלוקת משפטית. אלא אם כן תרצה לתת נאום חוצב להבות”.